Mondsee Halbmarathon (1999-06-13)


Halbmarathon - 21,098km



__________________________________________________________________________________________________________________________



Rang  Stnr  Name                            Jg  Verein/Ort               NAT  Klasse  Kl-R  Brutto/Rg.      Netto

__________________________________________________________________________________________________________________________



   1    17  Kosgei Barnabas                 71                           KEN  M-HK       1  1:02:57/1.      1:02:57,2  

   2     2  Ngeny Paul                      78  Fila Team                KEN  M-HK       2  1:03:31/2.      1:03:30,6  

   3     3  Chelule Wesley                  74  Fila Team                KEN  M-HK       3  1:04:09/3.      1:04:08,3  

   4    14  Kadlot Zoltan                   61  Toga Sport               HUN  M-35       1  1:06:00/4.      1:06:00,1  

   5    10  Ociepa Artur                    70  Kks Ekspress Katowice    POL  M-HK       4  1:06:06/5.      1:06:05,9  

   6    11  Sarniski Janusz                 66  Kks Ekspress Katowice    POL  M-30       1  1:07:38/6.      1:07:38,1  

   7   436  Kokaly Erich                    68  DSG Maria Elend          AUT  M-30       2  1:08:21/7.      1:08:20,8  

   8    16  Ostroczky Ferenz                70  TOGA SPORT               HUN  M-HK       5  1:09:31/8.      1:09:30,1  

   9    24  Plechinger Jürgen               70                           AUT  M-HK       6  1:09:35/9.      1:09:35,0  

  10    13  Serfözö S ndor                  66  Toga Sport               HUN  M-30       3  1:09:47/10.     1:09:46,5  

  11   457  Frick Gerd                      74  SV Mölten                AUT  M-HK       7  1:09:59/11.     1:09:56,9  

  12     4  Ellmauer Franz                  74  WSV St. Wolfgang         AUT  M-HK       8  1:10:18/12.     1:10:15,8  

  13   377  Schiester Christian             67  ATUS Red Bull Knittelfe  AUT  M-30       4  1:12:32/13.     1:12:32,5  

  14   863  Rohringer Josef                 63  LAG Genböck Haus Ried    AUT  M-35       2  1:12:52/14.     1:12:51,4  

  15   953  Mühlbauer Hans                  80  SC-Anger                 GER  M-Jun      1  1:13:48/15.     1:13:44,2  

  16     5  Gattermann Franz                55  LAG Genböck Haus Ried    AUT  M-40       1  1:13:50/16.     1:13:49,4  

  17   923  Tschurtschenthaler Ludwig       75  Drei Zinnen Alpin Marat  ITA  M-HK       9  1:13:56/17.     1:13:55,2  

  18     1  Staicu Simona                   71  Bvcs                     ROM  W-HK       1  1:14:15/18.     1:14:14,7  

  19     6  Baier Tibor                     66  Bvcs                     HUN  M-30       5  1:14:17/19.     1:14:16,6  

  20   479  Schmid Franz                    64  LG Attergau              AUT  M-35       3  1:14:23/20.     1:14:22,9  

  21    12  Piatkowski Wacek                56  Kks Ekspress Katowice    POL  M-40       2  1:14:37/21.     1:14:36,4  

  22   467  Michaelis Lutz-Dieter           63  SV Gallneukirchen        AUT  M-35       4  1:15:32/22.     1:15:31,0  

  23     7  Rakonczai Beata                 78  Bvsc-Kufner              HUN  W-HK       2  1:15:35/23.     1:15:34,9  

  24     8  Bacskai Zsolt                   75  Bvsc-Kufner              HUN  M-HK      10  1:15:36/24.     1:15:36,5  

  25  1033  Froschauer Roland               73  LG AU PREGARTEN          AUT  M-HK      11  1:15:38/25.     1:15:37,5  

  26   736  Schauer Anton                   63  St. Martin               AUT  M-35       5  1:15:42/26.     1:15:41,5  

  27  1018  Koch Gerhard                    67  LG TUS Mitterfelden      GER  M-30       6  1:16:25/27.     1:16:23,7  

  28   486  Winter Georg                    68  Tri Alpin Radstadt       AUT  M-30       7  1:16:46/29.     1:16:33,3  

  29   416  Lettner Gerhard                 69  LC Flachgau              AUT  M-30       8  1:16:41/28.     1:16:41,0  

  30   351  Bader Markus                    56  AUFI & OWI ST. JOHANN    AUT  M-40       3  1:16:51/30.     1:16:47,3  

  31   787  Moser Hermann                   56  Lambach                  AUT  M-40       4  1:16:57/31.     1:16:56,2  

  32   489  Woldan Peter                    53  Ulpc Grieskirchen        AUT  M-45       1  1:17:11/32.     1:17:10,0  

  33   413  Stockmaier Anton                60  LC Flachgau              AUT  M-35       6  1:17:30/33.     1:17:29,2  

  34   768  Wimmer Karl                     71  ATSV Braunau             GER  M-HK      12  1:17:33/34.     1:17:33,3  

  35    26  Petrik Nagy Eva                 62  Budapest                 HUN  W-35       1  1:17:38/35.     1:17:37,8  

  36   423  Kolleritsch Othmar              54  LC Flachgau              AUT  M-45       2  1:17:53/36.     1:17:49,2  

  37   409  Petermaier Alois                61  ÖTB TV Geinberg          AUT  M-35       7  1:18:12/37.     1:18:10,3  

  38   662  Genböck Martin                  55  LAG GENBÖCK HAUS RIED    AUT  M-40       5  1:18:21/38.     1:18:18,8  

  39   852  Schreiner Franz                 65  Esternberg               AUT  M-30       9  1:18:34/39.     1:18:33,3  

  40    50  Edlinger Josef                  67  USC Abersee              AUT  M-30      10  1:18:35/40.     1:18:34,1  

  41  1144  Putz Christian                  78  SPORT LICHTENEGGER       AUT  M-HK      13  1:18:37/41.     1:18:34,3  

  42   473  Friedl Markus                   62  SV RAIKA REUTTE          AUT  M-35       8  1:18:45/43.     1:18:38,2  

  43   889  Reuschl Bernhard                65  Ulf Mondsee              GER  M-30      11  1:18:45/42.     1:18:42,4  

  44  1038  Egelseder Harald                63  LG Kirchdorf             AUT  M-35       9  1:18:58/45.     1:18:48,2  

  45   492  Burgstaller Franz               53  LAG Genböck Haus Ried    AUT  M-45       3  1:18:52/44.     1:18:49,3  

  46  1101  Meister Christian               72  UNION VÖCKLAMARKT        AUT  M-HK      14  1:19:49/49.     1:19:12,8  

  47   875  Hüütmannsberger Alfred          65  Union Schönau            AUT  M-30      12  1:19:16/46.     1:19:14,1  

  48   287  Burgler Johannes                63  Aufi & Owi St. Johann    AUT  M-35      10  1:19:24/48.     1:19:18,9  

  49   402  Bachmann Elmar                  54  MRRC MÜNCHEN             GER  M-45       4  1:19:21/47.     1:19:20,1  

  50   414  Mayrhofer Gerhard               62  SV Gallneukirchen        AUT  M-35      11  1:19:55/52.     1:19:50,1  

  51  1098  Martin Günter                   40  LG Kreis Dachau          GER  M-55       1  1:19:55/51.     1:19:52,1  

  52    29  Holzleitner Christian           67  URC Bike Store           AUT  M-30      13  1:19:55/50.     1:19:53,7  

  53    64  Hofbauer Johann                 57  Pfarrkirchen             GER  M-40       6  1:20:00/53.     1:19:57,0  

  54  1108  Haunschmied Walter              62  LG Au Pregarten          AUT  M-35      12  1:20:15/54.     1:20:13,0  

  55    56  Trompeter Otto                  56  Neuzeug                  AUT  M-40       7  1:20:26/55.     1:20:23,1  

  56   879  Reitmeir Helmut                 44  MRRC München             GER  M-55       2  1:20:33/56.     1:20:31,1  

  57   946  Baumann Michael                 65  TSV Winhöring            GER  M-30      14  1:20:54/57.     1:20:49,6  

  58    96  Bussmann Reinhard               43  LG Kreis Dachau          GER  M-55       3  1:20:57/58.     1:20:56,0  

  59   451  Schwarzböck Johann              59  LCAV Doubrava            AUT  M-40       8  1:21:11/59.     1:21:08,3  

  60   315  Heiss Maximilian                60  SV Raika Reutte          AUT  M-35      13  1:21:29/61.     1:21:20,3  

  61   992  Webersdorfer Mathias            53  Union Salzburg           AUT  M-45       5  1:21:22/60.     1:21:21,1  

  62   843  Seebacher Franz                 62  Tri Alpin Radstadt       AUT  M-35      14  1:21:35/62.     1:21:21,5  

  63   973  Stadler Michael                 61  Kirchham                 GER  M-35      15  1:22:16/74.     1:21:33,4  

  64  1075  Schmidt Gerhard                 47  AUFI & OWI ST. JOHANN    AUT  M-50       1  1:21:38/63.     1:21:35,1  

  65    80  Weitgasser Burkhard, Dr.        49  Salzburg                 AUT  M-50       2  1:21:39/64.     1:21:37,1  

  66   239  Zechleitner Gerhard             68  TSV Frankenmarkt         AUT  M-30      15  1:21:47/65.     1:21:41,7  

  67   802  Acshermayr Engelbert            57  LG Kirchdorf             AUT  M-40       9  1:21:56/67.     1:21:44,3  

  68  1020  Perstling Franz                 54  Loipenfüchse Kaprun      AUT  M-45       6  1:21:48/66.     1:21:45,8  

  69   238  Höfer Hans-Georg                76  Union Vöcklamarkt        AUT  M-HK      15  1:21:57/68.     1:21:49,0  

  70   928  Roehrig Hubert                  55  Sac Alsfeld              GER  M-40      10  1:22:14/73.     1:21:53,3  

  71   621  Astecker Thomas                 74  Weyregg                  AUT  M-HK      16  1:22:05/70.     1:21:55,0  

  72   403  Baumgartner Ludwig              65  MRRC MÜNCHEN             GER  M-30      16  1:22:01/69.     1:21:59,2  

  73   182  Hufnagl Hans                    63  Bike Store               AUT  M-35      16  1:22:10/71.     1:21:59,6  

  74   458  Riezinger Johannes              69  LCAV Doubrava            AUT  M-30      17  1:22:13/72.     1:22:09,6  

  75   572  Koch Hermann                    61  LG Decker Itter          AUT  M-35      17  1:22:29/75.     1:22:11,5  

  76   274  Rauchenzauner Josef             57  LG Attergau              AUT  M-40      11  1:22:33/76.     1:22:32,5  

  77   900  Holzleitner Lorenz              52  ULF MONDSEE              AUT  M-45       7  1:22:42/77.     1:22:33,7  

  78    30  Reinhart Bryan                  63  Salzburg                 CAN  M-35      18  1:23:04/80.     1:22:41,0  

  79   194  Grabner Heinrich                71  Salzburg                 AUT  M-HK      17  1:22:52/78.     1:22:48,2  

  80  1151  Pichler Manfred                 68  TSV MATTIGHOFEN          AUT  M-30      18  1:22:54/79.     1:22:52,5  

  81   908  Mayer Georg                     69  PSV Leoben               AUT  M-30      19  1:23:13/81.     1:22:56,9  

  82   324  Kastl Christian                 65  SV Gallneukirchen        AUT  M-30      20  1:23:31/86.     1:22:59,6  

  83   704  Steingraber Johann              48  TSV Hartpenning          GER  M-50       3  1:23:17/83.     1:23:04,9  

  84   173  Gruber Hermann                  51  LG Attergau              AUT  M-45       8  1:23:15/82.     1:23:09,9  

  85    77  Schweighofer Helmut             62  LT Usk Hof               AUT  M-35      19  1:23:18/84.     1:23:16,3  

  86   419  Hopferwieser Helfried           77  Salzburg                 AUT  M-HK      18  1:23:44/89.     1:23:23,8  

  87   862  Strobl Georg                    67  LAG Genböck Haus Ried    AUT  M-30      21  1:23:27/85.     1:23:24,0  

  88  1003  Hufnagl Hans                    57  LG Kirchdorf             AUT  M-40      12  1:23:37/87.     1:23:27,1  

  89    74  Neureiter Ferdinand             62  LT Usk Hof               AUT  M-35      20  1:23:41/88.     1:23:37,7  

  90   449  Kieselbach Gerhard              58  Tri-Team Telfs           AUT  M-40      13  1:23:52/91.     1:23:41,5  

  91  1145  Pühra Erich                     57  LT Salzachsee            GER  M-40      14  1:23:50/90.     1:23:42,3  

  92   183  Glack Ernst                     59  Union Neuhofen/Kr.       AUT  M-40      15  1:23:52/92.     1:23:46,9  

  93   947  Salhofer Klaus                  71  Altheim                  AUT  M-HK      19  1:24:11/94.     1:23:55,5  

  94   569  Innerberger Roman               56  LV Maxried               AUT  M-40      16  1:24:06/93.     1:23:58,9  

  95   698  Forstner Heinz                  53  Trieben                  AUT  M-45       9  1:24:20/95.     1:24:13,6  

  96   619  Jäger Robert                    80  Gschwandt                AUT  M-Jun      2  1:24:23/97.     1:24:14,2  

  97    97  Schlosser Wolfgang              52  LG TUS Mitterfelden      GER  M-45      10  1:24:22/96.     1:24:18,4  

  98   309  Posch Robert                    66  DSG UNION RAIKA PFANDL   AUT  M-30      22  1:24:25/98.     1:24:19,5  

  99   888  Eberl Richard                   56  ULF MONDSEE              AUT  M-40      17  1:24:26/99.     1:24:21,8  

 100  1071  Lang Rupert                     66  Speedy Gonzales          AUT  M-30      23  1:24:37/100.    1:24:22,6  

 101   699  Steingruber Franz               56  TUS Holzkirchen          GER  M-40      18  1:24:42/101.    1:24:29,6  

 102   363  Staudegger Volkmar              64  Sporttherapie Huber      AUT  M-35      21  1:25:09/104.    1:24:40,7  

 103   907  Schoosleitner Christian         66  Straßwalchen             AUT  M-30      24  1:24:59/102.    1:24:42,2  

 104   469  Dobesberger Franz, Mag.         57  St. Florian              AUT  M-40      19  1:25:19/105.    1:24:55,5  

 105   963  Oberndorfer Günter              58  Union  Mehrnbach         AUT  M-40      20  1:25:39/112.    1:24:58,9  

 106   112  Steinpatzer Ren‚                74  Union Triathlon Gmunden  AUT  M-HK      20  1:25:04/103.    1:25:02,9  

 107   135  Oberndorfer Erich               66  LG KIRCHDORF             AUT  M-30      25  1:25:27/107.    1:25:05,4  

 108  1051  Stadler Gerald                  65  HCZ Marathon Team        AUT  M-30      26  1:25:42/115.    1:25:08,7  

 109   861  Leitner Franz                   59  LAG Genböck Haus Ried    AUT  M-40      21  1:25:24/106.    1:25:13,4  

 110   172  Rabanek Wilhelm                 56  LG Attergau              AUT  M-40      22  1:25:32/108.    1:25:21,8  

 111   729  Bachmann Manfred, Dr.           63  Innsbruck                AUT  M-35      22  1:25:40/113.    1:25:21,9  

 112   751  Ahrer Josef                     58  Nurmis Enkel             AUT  M-40      23  1:25:33/109.    1:25:26,7  

 113   476  Gerhart Klaus                   65  LG Attergau              AUT  M-30      27  1:25:38/111.    1:25:27,6  

 114   305  Winter Gerhard, Mag:            60  LAC Amateure Steyr       AUT  M-35      23  1:25:36/110.    1:25:31,9  

 115   592  Klepatsch Rudolf                56  Altenberg/Linz           AUT  M-40      24  1:26:35/128.    1:25:32,4  

 116   949  Eineder Ernst                   65  TSV ALTÖTTING            GER  M-30      28  1:25:41/114.    1:25:33,5  

 117   734  Schauer Franz                   62  Union Niederwaldkirchen  AUT  M-35      24  1:25:44/116.    1:25:43,1  

 118   971  Schreib Herbert                 62  Abtenau                  AUT  M-35      25  1:26:25/123.    1:25:43,6  

 119   598  Hölbling Werner                 69  Tri Team Obergrafendorf  AUT  M-30      29  1:25:59/117.    1:25:49,5  

 120   134  Hink Christian                  70  LG KIRCHDORF             AUT  M-HK      21  1:26:12/120.    1:25:50,8  

 121  1117  Lohninger Johann                59  LG Attergau              AUT  M-40      25  1:26:06/119.    1:25:51,5  

 122   257  Widmann Manfred, Dipl.Ing.      64  SV Flic-Flac             AUT  M-35      26  1:26:00/118.    1:25:55,0  

 123   837  Scheucher Franz                 52  LG St. Wolfgang          AUT  M-45      11  1:26:27/124.    1:25:59,9  

 124  1001  Feischl Christoph               67  Union Vorchdorf          AUT  M-30      30  1:26:32/125.    1:26:04,5  

 125   269  Raschböck Josef                 58  Roadrunner Vöcklabruck   AUT  M-40      26  1:26:14/121.    1:26:12,7  

 126   810  Meinhart Johann                 58  LG Attergau              AUT  M-40      27  1:26:33/127.    1:26:16,6  

 127  1073  Beinl Benjamin                  83  SPORT LICHTENEGGER       AUT  M-Jun      3  1:26:24/122.    1:26:18,1  

 128   443  Schützeneder Herbert            48  St. Florian              AUT  M-50       4  1:26:46/129.    1:26:23,3  

 129   994  Flattinger Alfred               52  ASKÖ Luftenberg          AUT  M-45      12  1:26:33/126.    1:26:24,2  

 130   263  Frey Walter                     77  LC Ebensee               AUT  M-HK      22  1:26:55/130.    1:26:24,4  

 131   103  Kotoy Alfred                    62  Salzburg                 AUT  M-35      27  1:26:57/132.    1:26:36,0  

 132    31  Staudinger Johann               59  TSV INNERSCHWAND         AUT  M-40      28  1:27:41/148.    1:26:52,8  

 133   844  Tagwerker Daniel                69  Tri Alpin Radstadt       AUT  M-30      31  1:27:09/135.    1:26:52,9  

 134  1045  Anzengruber Herbert             62  Linz                     AUT  M-35      28  1:26:56/131.    1:26:53,3  

 135   602  Hölbling Wolfgang               59  LCAV Doubrava            AUT  M-40      29  1:27:05/133.    1:26:55,9  

 136   471  Kohlbeck Max                    54  SV Riedering             GER  M-45      13  1:27:55/154.    1:27:00,9  

 137   346  Kaissl Erich                    70  Linz                     AUT  M-HK      23  1:27:15/137.    1:27:01,6  

 138   388  Zürnsack Oskar                  56  Walding                  AUT  M-40      30  1:27:05/133.    1:27:03,7  

 139  1060  Winter Josef                    53  Frankenmarkt             AUT  M-45      14  1:27:36/146.    1:27:05,7  

 140   493  Regl Herbert                    56  LAG Genböck Haus Ried    AUT  M-40      31  1:27:13/136.    1:27:07,0  

 141   589  Hösl Peter                      63  Rum                      AUT  M-35      29  1:27:27/142.    1:27:14,4  

 142   933  Ahm Josef                       59  LC Oberpinzgau           AUT  M-40      32  1:27:26/140.    1:27:17,9  

 143   421  Reiter Josef                    60  AUFI & OWI ST. JOHANN    AUT  M-35      30  1:27:22/138.    1:27:18,2  

 144  1066  Rainbacher Johann               46  Traunkirchen             AUT  M-50       5  1:27:23/139.    1:27:20,7  

 145    66  Andorfer Birgit                 66  ASV Salzburg             AUT  W-30       1  1:27:30/143.    1:27:22,6  

 146   853  Blum Wilhelm                    38  Badhofgastein            AUT  M-60       1  1:27:27/141.    1:27:23,1  

 147   111  Müller Werner                   63  Kirchseeon               GER  M-35      31  1:27:58/157.    1:27:23,8  

 148  1148  Pichler Ernst                   62  Kpmg                     AUT  M-35      32  1:27:34/144.    1:27:26,1  

 149   980  Petermaier Franz                47  SV Gendorf               GER  M-50       6  1:27:35/145.    1:27:28,4  

 150   279  Schönfeld Romuald               64  URC Bianchi Wels         AUT  M-35      33  1:27:37/147.    1:27:31,0  

 151   302  Schöndorfer Martin              76  LC Flachgau              AUT  M-HK      24  1:27:44/150.    1:27:31,6  

 152   790  Priede Elmar                    55  DJK Rosenheim            GER  M-40      33  1:27:43/149.    1:27:36,1  

 153   433  Landskron Ludwig, Mag.          55  Linz                     AUT  M-40      34  1:27:55/155.    1:27:38,2  

 154   314  Thalhammer Andreas              76  SC Weyregg               AUT  M-HK      25  1:27:52/151.    1:27:40,1  

 155   700  Steingruber Petra               66  TUS Hartpenning          GER  W-30       2  1:27:56/156.    1:27:44,4  

 156   982  Bachmayr Raimund                47  LC Flachgau              AUT  M-50       7  1:27:52/152.    1:27:45,5  

 157   472  Fellner Franz Josef             56  ÖAV Lambach              AUT  M-40      35  1:27:53/153.    1:27:47,6  

 158   429  Hagleitner Michael              59  SV Sachsenkam Ev         GER  M-40      36  1:28:07/159.    1:27:54,4  

 159   359  Ludwey Wolfgang                 65  LC Strebersdorf          AUT  M-30      32  1:28:00/158.    1:27:54,5  

 160   651  Gangl Ronald                    67  USC Kirchschlag          AUT  M-30      33  1:28:30/163.    1:28:03,6  

 161   584  Tipelius Georg                  61  Kirchbichl               AUT  M-35      34  1:28:23/161.    1:28:05,2  

 162   793  Weinberger Franz                61  ÖTB TV Geinberg          AUT  M-35      35  1:28:24/162.    1:28:06,0  

 163   849  Scheutz Franz                   59  SPORT LICHTENEGGER       AUT  M-40      37  1:28:46/169.    1:28:07,3  

 164  1053  Schöllhuber Johannes            66  LG Kirchdorf             AUT  M-30      34  1:28:17/160.    1:28:11,9  

 165   803  Pramhas Franz                   55  LG Kirchdorf             AUT  M-40      38  1:28:30/164.    1:28:18,1  

 166   383  Berner Roland                   65  Lauftreff Hellbrunn      AUT  M-30      35  1:28:51/173.    1:28:19,8  

 167  1147  Hufnagl Kuno                    60  Tae Kwon Do Oberndorf    AUT  M-35      36  1:29:39/187.    1:28:22,8  

 168   819  Gasperlmair Josef               53  Union Vorchdorf          AUT  M-45      15  1:28:51/172.    1:28:23,1  

 169  1085  Burgstaller Fritz               58  St.Veit I.Innkreis       AUT  M-40      39  1:28:33/165.    1:28:23,8  

 170   319  Wimmer Rudolf                   70  Asten                    AUT  M-HK      26  1:28:42/168.    1:28:25,3  

 171   225  Scharinger Günther              68  SV Sendlweg              AUT  M-30      36  1:28:34/166.    1:28:25,8  

 172   136  Rohrmeyer Siegfried             38  TV Geiselhöring          GER  M-60       2  1:28:48/171.    1:28:29,5  

 173   796  Kaufmann Hans                   58  SK Trodat Wels           AUT  M-40      40  1:28:38/167.    1:28:34,2  

 174   242  Häusl Ferdinand                 47  LC Saalfelden            AUT  M-50       8  1:29:03/175.    1:28:35,5  

 175   231  Eckart Karl                     37  ÖTK Wien                 AUT  M-60       3  1:28:47/170.    1:28:37,3  

 176   398  Drum Harald                     74  Salzburg                 AUT  M-HK      27  1:29:25/182.    1:28:39,1  

 177   102  Strasser Harald                 61  HS Altenberg             AUT  M-35      37  1:28:55/174.    1:28:46,6  

 178   866  Gurka Reinhold                  60  LAG Genböck Haus Ried    AUT  M-35      38  1:29:08/177.    1:28:51,6  

 179   945  Vorderhuber Gerhard             65  TSV WINHÖRING            GER  M-30      37  1:29:06/176.    1:28:53,0  

 180   823  Jakob Gerhard                   66  Salzburg                 AUT  M-30      38  1:29:28/184.    1:28:56,1  

 181   827  Jakob Günter                    64  Salzburg                 AUT  M-35      39  1:29:35/185.    1:29:02,0  

 182   470  Kamptner Bernhard, Dr.          63  Asten                    AUT  M-35      40  1:29:15/178.    1:29:03,5  

 183  1156  Barta David                     78  Siezenheim               AUT  M-HK      28  1:29:20/179.    1:29:03,9  

 184   958  Altecker Johann                 36  St. Florian              AUT  M-60       4  1:29:22/180.    1:29:09,5  

 185   422  Peherstorfer Walter             55  Ottensheim               AUT  M-40      41  1:29:53/191.    1:29:10,7  

 186  1065  Rieger Anton                    56  PSV LINZ                 AUT  M-40      42  1:29:41/189.    1:29:14,4  

 187   331  Hochholdinger Siegfried         39  SG HUTSCHENREUTHER       GER  M-60       5  1:29:36/186.    1:29:14,6  

 188   956  Fröhlich Dietmar                71  Linz                     AUT  M-HK      29  1:30:00/193.    1:29:18,5  

 189   384  Zauner Matthias                 58  Schärding                AUT  M-40      43  1:29:25/182.    1:29:20,8  

 190   792  Pichler Erwin                   56  LCAV Doubrava            AUT  M-40      44  1:29:24/181.    1:29:21,8  

 191   485  Tschugg Alois                   60  LT Salzachsee            AUT  M-35      41  1:29:45/190.    1:29:25,7  

 192    37  Holzleitner Anton               37  ASV Salzburg             AUT  M-60       6  1:29:40/188.    1:29:33,9  

 193   133  Jöchlinger Helmut               55  Austrian Airlines        AUT  M-40      45  1:29:57/192.    1:29:42,0  

 194  1129  Altinger Franz                  59  Salzburg                 AUT  M-40      46  1:30:47/206.    1:29:54,2  

 195   717  Lindlgruber Markus              70  Weyer                    AUT  M-HK      30  1:30:29/200.    1:29:56,9  

 196   954  Schachinger Josef               58  URC Bike Store           AUT  M-40      47  1:30:45/205.    1:29:57,2  

 197   737  Heininger Wolfgang              74  Tri Team Wörgl           AUT  M-HK      31  1:30:06/194.    1:29:59,2  

 198   336  Gilhofer Roland                 61  Thening                  AUT  M-35      42  1:30:06/195.    1:30:04,0  

 199   838  Betz Hans-Peter, Dr.            44  LG Rupertiwinkel         GER  M-55       4  1:30:10/196.    1:30:06,0  

 200   318  De Laczko Chris                 63  HSV Pinkafeld            AUT  M-35      43  1:30:27/199.    1:30:06,7  

 201   738  Huber Ewald                     57  PSV Linz                 AUT  M-40      48  1:30:20/197.    1:30:11,8  

 202  1040  Kogler Klaus                    80  USC Abersee              AUT  M-Jun      4  1:30:25/198.    1:30:11,9  

 203   258  Domagala Robert                 65  Salzburg                 AUT  M-30      39  1:30:38/201.    1:30:13,5  

 204   881  Chlupata Jana                   50  Praha                    TCH  W-45       1  1:30:49/207.    1:30:26,6  

 205   693  Kreutzer Markus                 58  Teisendorf               GER  M-40      49  1:30:40/204.    1:30:31,0  

 206   477  Schiffer Magdalena              61  SV RAIKA REUTTE          AUT  W-35       2  1:30:39/202.    1:30:31,4  

 207  1123  Blaickner Jürgen                63  HCZ Marathon Team        AUT  M-35      44  1:31:07/212.    1:30:34,0  

 208  1090  Lengauer Johann                 58  DSG Grünbach             AUT  M-40      50  1:30:53/208.    1:30:35,0  

 209    75  Ainz Robert                     59  LT Usk Hof               AUT  M-40      51  1:30:39/203.    1:30:35,5  

 210  1041  Bauhuber Robert                 69  Pocking                  GER  M-30      40  1:31:04/210.    1:30:40,0  

 211   952  Brunauer Hubert                 53  MRRC München             GER  M-45      16  1:31:21/215.    1:30:44,6  

 212   756  Strasser Johann                 44  TSV Mattighofen          AUT  M-55       5  1:31:39/220.    1:30:45,6  

 213   808  Karl Franz                      65  LG Attergau              AUT  M-30      41  1:31:05/211.    1:30:50,2  

 214   857  Roither Richard                 51  LG Attergau              AUT  M-45      17  1:31:18/214.    1:30:53,5  

 215  1036  Kirisits Reinhold               54  Wals                     AUT  M-45      18  1:31:03/209.    1:30:56,3  

 216  1131  Györög Eduard                   60  Fun in Sports            AUT  M-35      45  1:31:52/226.    1:30:59,4  

 217   406  Mücke Dietmar                   62  Lauffreunde Eiselfing    GER  M-35      46  1:31:23/216.    1:31:04,0  

 218   556  Einberger Matthias              72  Sport Lichtenegger       AUT  M-HK      32  1:31:18/213.    1:31:04,6  

 219   943  Kobn Robert                     73  Weisskirchen             AUT  M-HK      33  1:32:02/228.    1:31:15,8  

 220   333  Neubauer Erich, Ing.            44  ASV Verbund              AUT  M-55       6  1:31:32/217.    1:31:17,6  

 221   781  Steiner Franz                   54  Justizsportverein Garst  AUT  M-45      19  1:31:49/223.    1:31:18,1  

 222   113  Kriosz Franz                    58  LG ATTERGAU              AUT  M-40      52  1:32:15/238.    1:31:25,4  

 223   441  Gapp Helmut                     67  Salzburg                 AUT  M-30      42  1:31:33/218.    1:31:26,5  

 224   966  Ziegler Bert                    45  Wien                     AUT  M-50       9  1:32:04/230.    1:31:28,1  

 225   997  Schober Josef                   62  Salzburg                 AUT  M-35      47  1:32:16/240.    1:31:30,0  

 226   311  Jäger Alois                     56  USC Mariapfarr           AUT  M-40      53  1:32:13/236.    1:31:32,0  

 227  1031  Rabl Fabian                     75  Linz                     AUT  M-HK      34  1:31:48/222.    1:31:33,4  

 228   408  Feichtinger Reinhard            57  Ebensee                  AUT  M-40      54  1:32:25/245.    1:31:33,8  

 229   166  Thomas Franz                    44  Seewalchen               AUT  M-55       7  1:31:39/219.    1:31:34,0  

 230   909  Mayer Kurt                      47  Trofaiach                AUT  M-50      10  1:32:06/232.    1:31:34,1  

 231   273  Köck Anton                      44  Lauffreunde Eiselfing    GER  M-55       8  1:32:22/244.    1:31:38,7  

 232   379  Kastner Alois                   52  LCAV Doubrava            AUT  M-45      20  1:31:47/221.    1:31:42,5  

 233   873  Radner Günther                  75  Union Vorchdorf          AUT  M-HK      35  1:31:51/225.    1:31:43,5  

 234    72  Winkler Johann                  50  LT Usk Hof               AUT  M-45      21  1:31:50/224.    1:31:45,8  

 235   446  Mayer Christian                 74  Saalfelden               AUT  M-HK      36  1:32:21/243.    1:31:46,1  

 236   999  Schuster Peter                  75  ASKÖ Tri Linz            AUT  M-HK      37  1:32:10/235.    1:31:47,9  

 237   162  Arminger Gerhard                56  Wels                     AUT  M-40      55  1:32:14/237.    1:31:48,6  

 238   161  Pusterhofer Erich               61  Grödig                   AUT  M-35      48  1:31:58/227.    1:31:52,0  

 239   694  Moser Gerald                    59  Ainring                  GER  M-40      56  1:32:04/231.    1:31:53,6  

 240   905  Brouschek Gerhard               54  LCC WIEN                 AUT  M-45      22  1:32:08/233.    1:31:53,8  

 241   474  Kienast Franz                   47  Union Vöcklamarkt        AUT  M-50      11  1:32:03/229.    1:31:53,9  

 242   246  Starzer Hubert                  60  Thomasreuth              AUT  M-35      49  1:32:09/234.    1:31:58,1  

 243   835  Reisinger-Wiesinger Ernst       59  Union Peilstein          AUT  M-40      57  1:32:55/256.    1:31:58,3  

 244   378  Riedl Oswald                    50  LG Chiemgau              GER  M-45      23  1:32:17/241.    1:31:58,5  

 245  1059  Hörzenberger Johannes           66  Reichenau                AUT  M-30      43  1:32:16/239.    1:32:02,7  

 246   488  Stühler Manfred                 64  TV Dingolfing            GER  M-35      50  1:32:32/249.    1:32:06,0  

 247  1009  Kohlbauer Hermann               60  Pettenbach               AUT  M-35      51  1:32:57/258.    1:32:09,0  

 248   362  Mallinger Werner                61  Run N' Fun               AUT  M-35      52  1:32:31/247.    1:32:12,5  

 249   367  Weismayr Christian              59  Run N' Fun               AUT  M-40      58  1:32:31/247.    1:32:13,0  

 250   323  Gamper Kurt                     58  Wien                     AUT  M-40      59  1:32:19/242.    1:32:14,7  

 251  1081  Helmberger Josef                53  UNION VORCHDORF          AUT  M-45      24  1:32:27/246.    1:32:18,7  

 252   104  Strasser Udo                    63  Union Vorchdorf          AUT  M-35      53  1:32:36/251.    1:32:24,9  

 253    98  Resch Manfred                   62  USC Faistenau            AUT  M-35      54  1:33:18/261.    1:32:25,4  

 254    33  Loidl Felix                     52  SSV Traunkirchen         AUT  M-45      25  1:32:35/250.    1:32:28,3  

 255   801  Erlinger Franz                  62  Union St. Martin         AUT  M-35      55  1:32:45/252.    1:32:33,1  

 256  1035  Mair Rudolf                     53  Attnang / Puchheim       AUT  M-45      26  1:32:49/255.    1:32:35,6  

 257    88  Hannak Wilhelm, Mag.            52  Salzburg                 AUT  M-45      27  1:32:48/253.    1:32:36,9  

 258   581  Aschenbrenner Erich             53  LT Sport Mayer Schärdin  AUT  M-45      28  1:32:49/254.    1:32:44,0  

 259   806  Scheinast Hermann               64  Friedburg                AUT  M-35      56  1:33:46/268.    1:32:47,8  

 260    36  Walter Markus                   66  Data Sports              AUT  M-30      44  1:32:57/257.    1:32:49,5  

 261   974  Kreuzer Walter                  49  IGLA Harmonie            AUT  M-50      12  1:33:12/260.    1:32:53,5  

 262   410  Humer Franz                     60  Union Tollet             AUT  M-35      57  1:34:15/277.    1:32:55,1  

 263   579  Grasl Hermann                   57  Aschach/Steyr            AUT  M-40      60  1:33:52/269.    1:33:05,4  

 264  1079  Schwarz Andreas                 64  Wels                     AUT  M-35      58  1:33:11/259.    1:33:06,1  

 265   286  Gassner Johannes                56  ASK Nettingsdorf         AUT  M-40      61  1:33:38/266.    1:33:06,8  

 266   392  Boszotta Josef, Mag.            57  Httb                     AUT  M-40      62  1:33:31/262.    1:33:10,2  

 267  1006  Springer Sepp                   53  LAC Amateure Steyr       AUT  M-45      29  1:33:32/263.    1:33:26,9  

 268  1102  Strasser Johann                 60  Lcf                      AUT  M-35      59  1:34:14/275.    1:33:31,1  

 269   438  Schmidt Sandra                  74  AUFI & OWI ST. JOHANN    AUT  W-HK       3  1:33:36/265.    1:33:32,4  

 270   301  Wildmann Hannes                 75  Bischofshofen            AUT  M-HK      38  1:33:35/264.    1:33:33,6  

 271   795  Steiner Günter                  57  Seekirchen Ried          AUT  M-40      63  1:34:10/273.    1:33:37,2  

 272   850  Doppler Gerhard                 57  PSV Salzburg             AUT  M-40      64  1:33:45/267.    1:33:38,3  

 273  1087  Kubicka Irmi                    60  ULC Linz                 AUT  W-35       3  1:34:03/271.    1:33:46,1  

 274    23  Hitzl Anton                     63  Vöcklamarkt              AUT  M-35      60  1:34:23/278.    1:33:47,5  

 275    94  Rumpf Franz                     62  Mondsee                  AUT  M-35      61  1:34:14/276.    1:33:52,6  

 276    20  Stelzmüller Erwin               39  LCAV Doubrava            AUT  M-60       7  1:33:57/270.    1:33:52,7  

 277   551  Rinnermoser Ewald               61  ÖAV Steyr                AUT  M-35      62  1:34:41/285.    1:33:54,9  

 278  1027  Doppler Johann                  50  PSV Linz                 AUT  M-45      30  1:34:09/272.    1:34:00,5  

 279  1107  Brandstaetter Thomas            75  USC Berndorf             AUT  M-HK      39  1:34:13/274.    1:34:01,5  

 280   119  Luger Christian, Ing.           63  St.Georgen I.A.          AUT  M-35      63  1:34:33/281.    1:34:06,8  

 281  1126  Humann Josef                    47  Sport Union Eisenstadt   AUT  M-50      13  1:34:30/280.    1:34:09,1  

 282   395  Sperl Heinz                     59  Lamprechtshausen         AUT  M-40      65  1:34:37/284.    1:34:11,1  

 283   209  Degner Siegfried                60  Linz                     AUT  M-35      64  1:34:56/290.    1:34:12,4  

 284   965  Loidl Andreas                   65  LC Ebensee               AUT  M-30      45  1:35:09/295.    1:34:19,7  

 285   358  Schinwald Johann                73  SV Lengau                AUT  M-HK      40  1:34:45/286.    1:34:20,0  

 286    78  Unterrainer Walter              57  LT Usk Hof               AUT  M-40      66  1:34:27/279.    1:34:20,9  

 287   248  Füreder Reinhard                60  München                  GER  M-35      65  1:35:05/293.    1:34:21,0  

 288   175  Hacker Waltraud                 57  TSV Altötting            GER  W-40       1  1:34:36/283.    1:34:23,2  

 289   719  Feichter Heinz                  50  Rum                      AUT  M-45      31  1:34:36/282.    1:34:23,3  

 290  1008  Kristic Johann                  47  UNION UNTERWEIßENBACH    AUT  M-50      14  1:35:37/303.    1:34:27,2  

 291   365  Moser Angelika                  61  TVN Zisser Kronstorf     AUT  W-35       4  1:35:25/299.    1:34:27,8  

 292   316  Schober Isabella                57  Sport Ruetz Westendorf   AUT  W-40       2  1:34:55/289.    1:34:32,5  

 293  1047  Claus Stephan                   79  Elixhausen               AUT  M-HK      41  1:35:14/296.    1:34:34,4  

 294   139  Starzinger Josef                49  Union Vöcklamarkt        AUT  M-50      15  1:35:15/297.    1:34:36,5  

 295   731  Wiedmaier Eugen                 68  PSV Salzburg             AUT  M-30      46  1:35:23/298.    1:34:39,4  

 296   657  Sarsteiner Peter                64  LG St. Wolfgang          AUT  M-35      66  1:34:50/287.    1:34:40,0  

 297   834  Dannbauer Kurt                  72  URC Bike Store           AUT  M-HK      42  1:35:53/313.    1:34:42,9  

 298   475  Wallner Ewald                   44  Sportpark Freilassing    AUT  M-55       9  1:34:51/288.    1:34:43,9  

 299   961  Oppel Rudolf                    30  ASKÖ Marchtrenk          AUT  M-65       1  1:34:58/291.    1:34:44,2  

 300   588  Weindlmayr Markus               74  ASKÖ Gmunden             AUT  M-HK      43  1:35:50/310.    1:34:44,9  

 301  1043  Schwarz Konrad                  60  LG Kirchdorf             AUT  M-35      67  1:35:07/294.    1:34:45,8  

 302   910  Mayer Ingrid                    74  Graz                     AUT  W-HK       4  1:35:39/304.    1:34:57,4  

 303   739  Prammer Josef                   63  Union Alberndorf         AUT  M-35      68  1:35:42/307.    1:34:57,6  

 304    19  Höhl Peter                      47  TV Feldkirchen           GER  M-50      16  1:35:05/292.    1:34:58,0  

 305   553  Niedermayr Adolf                65  SV Kirchschlag           AUT  M-30      47  1:35:29/301.    1:35:03,0  

 306   247  Holzinger Gerhard               51  Union Wels               AUT  M-45      32  1:35:41/306.    1:35:04,2  

 307   256  Faulhaber Johann                57  LG Attergau              AUT  M-40      67  1:35:50/311.    1:35:11,1  

 308    99  Eckschlager Gottfried           45  USC Faistenau            AUT  M-50      17  1:36:06/318.    1:35:13,0  

 309  1094  Erbschwendtner Johannes         58  SV Raika Bürmoos         AUT  M-40      68  1:36:13/322.    1:35:13,3  

 310   784  Svacina Peter                   55  Union Gschwandt          AUT  M-40      69  1:35:33/302.    1:35:21,7  

 311  1082  Bauer Wolfgang                  59  Orf Sportverein          AUT  M-40      70  1:36:13/323.    1:35:23,4  

 312   454  Novak Peter                     41  LT Konrath               AUT  M-55      10  1:35:27/300.    1:35:23,6  

 313   326  Hammer Ewald                    56  HSV Güssing              AUT  M-40      71  1:36:22/326.    1:35:30,0  

 314   785  Asamer Hubert                   53  Union Vöcklamarkt        AUT  M-45      33  1:35:40/305.    1:35:30,9  

 315  1077  Stempfer Karl-Heinz             64  DJK Bad Hoehenstadt      GER  M-35      69  1:35:54/315.    1:35:38,2  

 316    68  Mayrhofer Thomas                77  TSV Innerschwand         AUT  M-HK      44  1:36:15/324.    1:35:41,8  

 317   196  Buchsbaum Josef                 65  Köstenberg               AUT  M-30      48  1:36:08/320.    1:35:42,2  

 318   765  Bauer Heidi                     57  Salzburg                 AUT  W-40       3  1:36:39/335.    1:35:44,1  

 319   404  Scherer Rainer                  43  MRRC München             GER  M-55      11  1:35:49/308.    1:35:45,9  

 320   232  Percht Manfred                  60  Walding                  AUT  M-35      70  1:35:49/308.    1:35:46,6  

 320   733  Milt Jiri                       54  Pilsen                   TCH  M-45      34  1:37:22/347.    1:35:46,6  

 320  1014  Ludwig Andreas                  66  Laufen                   GER  M-30      49  1:36:12/321.    1:35:46,6  

 323   320  Gaddy Wolfgang                  51  HRC Hofkirchen           AUT  M-45      35  1:35:52/312.    1:35:47,2  

 324    63  Briglauer Peter                 65  Wildenau                 AUT  M-30      50  1:36:27/330.    1:35:47,7  

 325   818  Oitner Maria                    71  Salzburg                 AUT  W-HK       5  1:35:58/316.    1:35:47,8  

 326   167  Humer Ernst                     53  LCAV Doubrava            AUT  M-45      36  1:35:53/313.    1:35:48,8  

 327   204  Steiner Hans                    52  Eugendorf                AUT  M-45      37  1:36:27/329.    1:35:54,0  

 328   373  Schönberger Johann              54  TVN Zipf                 AUT  M-45      38  1:36:19/325.    1:35:54,2  

 329   707  Luger Günther                   71  Luftenberg               AUT  M-HK      45  1:36:23/328.    1:35:55,9  

 330   307  Schamberger Rupert              55  Elsbethen                AUT  M-40      72  1:36:01/317.    1:35:58,1  

 331   871  Pumberger Walter                53  LAG Genböck Haus Ried    AUT  M-45      39  1:36:07/319.    1:35:58,8  

 332   682  Kaser Franz                     59  Braunau                  AUT  M-40      73  1:37:16/345.    1:36:01,9  

 333  1111  Laimer Herbert                  56  Naturfreunde Wals        AUT  M-40      74  1:37:06/341.    1:36:06,9  

 334   872  Hager Manfred                   60                           AUT  M-35      71  1:37:08/342.    1:36:08,0  

 335   604  Artelsmair Franz                64  Aichkirchen              AUT  M-35      72  1:36:35/333.    1:36:09,6  

 336   372  Wandl Peter                     58  SC Weyregg               AUT  M-40      75  1:36:23/327.    1:36:11,5  

 337  1012  Sperrer Karin                   61  LG Kirchdorf             AUT  W-35       5  1:36:35/332.    1:36:14,3  

 338  1013  Haslinger Friedrich             56  LG Kirchdorf             AUT  M-40      76  1:36:34/331.    1:36:14,5  

 339   713  Baumann Klaus                   68  LG Attergau              AUT  M-30      51  1:37:00/339.    1:36:15,0  

 340   154  Schilchegger Matthias           69  Annaberg                 AUT  M-30      52  1:36:37/334.    1:36:19,4  

 341   312  Huemer Klemens                  73  Wartberg/Kr.             AUT  M-HK      46  1:36:42/336.    1:36:20,9  

 342   427  Stockinger Leopold              64  RLC Schildorn            AUT  M-35      73  1:36:59/338.    1:36:25,0  

 343   773  Oberneuwirther Marcus           73  Salzburg                 AUT  M-HK      47  1:37:12/344.    1:36:26,9  

 344  1022  Payrauker Heinz                 65  Grieskirchen             AUT  M-30      53  1:37:55/356.    1:36:34,4  

 345    28  Kerschbaumer Franz              60  LG St.Georgen            AUT  M-35      74  1:36:57/337.    1:36:38,4  

 346  1121  Schwamberger Peter              61  Vöcklabruck              AUT  M-35      75  1:37:33/350.    1:36:38,6  

 347   184  Sigmund Herbert                 60  Traun                    AUT  M-35      76  1:37:11/343.    1:36:56,1  

 348   601  Stockinger Thomas               70  Ungenach                 AUT  M-HK      48  1:37:04/340.    1:36:56,6  

 349   216  Wirl Peter                      58  LCAV DOUBRAVA            AUT  M-40      77  1:37:23/348.    1:37:01,2  

 350   276  Prinz Josef                     64  Pierbach                 AUT  M-35      77  1:37:45/354.    1:37:01,3  

 351   481  Andress Werner                  55  LT Salzachsee            AUT  M-40      78  1:37:58/360.    1:37:04,3  

 352   460  Kitzmüller Manfred              55  Union Geng               AUT  M-40      79  1:37:19/346.    1:37:05,1  

 353   297  Heinze Achim                    71  Simbach                  GER  M-HK      49  1:38:20/376.    1:37:08,9  

 354   658  Schmidinger Josef               60  DSG Union Raika Pfandl   AUT  M-35      78  1:38:02/363.    1:37:10,4  

 355   821  Leiss Adolf                     55  Union Vorchdorf          AUT  M-40      80  1:37:42/352.    1:37:13,3  

 356   683  Hofstadler Helmut               67  Union Alberndorf         AUT  M-30      54  1:37:59/361.    1:37:14,6  

 357   344  Payerl Hubert                   57  Thörl                    AUT  M-40      81  1:37:44/353.    1:37:20,1  

 358   574  Haugeneder Kurt                 77  Neumarkt                 AUT  M-HK      50  1:37:26/349.    1:37:20,7  

 359   145  Fellner Willi                   41  WSV Königssee            GER  M-55      12  1:38:14/371.    1:37:23,5  

 360   393  Schwarzenbacher Kurt, Dr.       62  Salzburg                 AUT  M-35      79  1:37:38/351.    1:37:23,6  

 361   237  Lugmayr Heinrich                61  Münchendorf              AUT  M-35      80  1:37:55/357.    1:37:26,3  

 362   465  Wittek Peter                    60  Wels                     AUT  M-35      81  1:38:05/364.    1:37:27,5  

 363   846  Kerber Martin                   62  Sporttherapie Huber      AUT  M-35      82  1:38:00/362.    1:37:29,2  

 364   847  Pilz Heinz                      58  SPORT LICHTENEGGER       AUT  M-40      82  1:38:23/378.    1:37:31,6  

 365  1028  Schwärz Hans-Jürgen             69  Saalfelden               AUT  M-30      55  1:39:02/396.    1:37:35,4  

 366   306  Zirwig Gerhard                  56  Lenzing                  AUT  M-40      83  1:38:37/384.    1:37:38,9  

 367   109  Klingersberger Karl             58  Wels                     AUT  M-40      84  1:38:52/392.    1:37:39,0  

 368   742  Assl Herbert                    41  KSK Donaukraft           AUT  M-55      13  1:37:46/355.    1:37:44,3  

 369   203  Reiter Ludwig                   84  Nurmis Enkel             AUT  M-Jun      5  1:37:55/357.    1:37:45,6  

 370   294  Schuller Bernhard               64  Nurmis Enkel             AUT  M-35      83  1:37:56/359.    1:37:46,2  

 371   448  Wurm Franz                      48  LCT Zillertal            AUT  M-50      18  1:38:34/381.    1:37:46,8  

 372   641  Stempfer Manfred                72  ÖTB TV Geinberg          AUT  M-HK      51  1:38:16/373.    1:37:48,9  

 373   644  Pranz Alfred                    66  ÖTB TV Geinberg          AUT  M-30      56  1:38:16/374.    1:37:49,1  

 374   967  Topf Klaus                      57  Union Gunskirchen        AUT  M-40      85  1:38:17/375.    1:37:51,9  

 375   400  Lanzersdorfer Elisabeth         74  TV Gramstetten           AUT  W-HK       6  1:38:10/367.    1:37:53,0  

 376   972  Ortbauer Peter                  60  ASKÖ Bruck-Peuerbach     AUT  M-35      84  1:38:13/370.    1:37:54,1  

 377    89  Gaukler Hilde                   42  TSV Bad Endorf           GER  W-55       1  1:38:10/369.    1:37:54,6  

 378   150  Nagl Kurt                       66  Strasswalchen            AUT  M-30      57  1:38:07/365.    1:37:55,5  

 379   282  Lechner Friedrich               77  Trattenbach              AUT  M-HK      52  1:38:36/382.    1:37:56,8  

 380   114  Doppelbauer Manfred             64  Wels                     AUT  M-35      85  1:38:39/386.    1:37:59,3  

 381   459  Zimmermann Werner               62  München                  GER  M-35      86  1:38:39/387.    1:37:59,5  

 382   366  Halb Reinhard                   62  Kottingbrunn             AUT  M-35      87  1:39:13/398.    1:38:01,6  

 383  1017  Gehmacher Sebastian             64  TSV Bergen               GER  M-35      88  1:38:54/393.    1:38:01,8  

 384  1078  Walter Andreas                  62  Wels                     AUT  M-35      89  1:38:09/366.    1:38:05,1  

 385  1136  Grünfelder Günther              56  Bad Goisern              AUT  M-40      86  1:38:22/377.    1:38:06,0  

 386   687  Tonacok Berndt                  67  Cool Running             AUT  M-30      58  1:38:10/368.    1:38:06,9  

 387  1132  Grill Hans Ewald                51  SPORT LICHTENEGGER       AUT  M-45      40  1:38:14/372.    1:38:12,0  

 388   976  Aitzetmüller Anton              63  Steinerkirchen           AUT  M-35      90  1:38:43/390.    1:38:12,4  

 389    91  Weisse Thomas, Dr.              57  Mondsee                  AUT  M-40      87  1:39:20/400.    1:38:12,8  

 390   159  Lorger Ren‚                     55  Leoben                   AUT  M-40      88  1:38:38/385.    1:38:17,6  

 391   478  Haslauer Reinhard               67  Salzburg                 AUT  M-30      59  1:38:32/379.    1:38:18,0  

 392    81  Katzlberger Rainer              47  Wels                     AUT  M-50      19  1:38:34/380.    1:38:19,2  

 393   407  Baumann Franz                   56  TG Salzachtal            AUT  M-40      89  1:38:37/383.    1:38:21,3  

 394   313  Peitler Arnold                  62  Spittal/Drau             AUT  M-35      91  1:38:42/389.    1:38:22,5  

 395   364  Hofbauer Wolfgang               69  Sporttherapie Huber      AUT  M-30      60  1:38:55/395.    1:38:26,1  

 396    60  Jönsson Gunnar                  63  Hästveda                 SWE  M-35      92  1:39:15/399.    1:38:31,9  

 397   603  Hatzi Robert                    62  Wörgl                    AUT  M-35      93  1:38:51/391.    1:38:33,3  

 398   249  Schrotshamer Werner             65  Henndorf                 AUT  M-30      61  1:39:38/409.    1:38:33,8  

 398  1024  Kreidl Helmut                   59  LC Tux                   AUT  M-40      90  1:39:59/417.    1:38:33,8  

 400   259  Rodinger Michael Sven           67  Donau Linz               AUT  M-30      62  1:38:41/388.    1:38:35,7  

 401   711  Ryba Michael                    67  Döblinger Bergziegen     AUT  M-30      63  1:39:27/402.    1:38:41,5  

 402   856  Prechtl Gudrun                  59  Union Gmunden            AUT  W-40       4  1:38:54/394.    1:38:43,7  

 403  1140  Luer Andreas                    53  Gmunden                  AUT  M-45      41  1:39:45/413.    1:38:44,9  

 404   957  Kainzner Michael                75  Lochen                   AUT  M-HK      53  1:40:17/426.    1:38:48,6  

 405   357  Schügerl Walter                 68  Wr. Neustadt             AUT  M-30      64  1:39:37/407.    1:38:49,3  

 406  1052  Brunnauer Thomas                71  Salzburg                 AUT  M-HK      54  1:40:01/419.    1:38:50,9  

 407   623  Noindl Heinrich                 56  Schärding                AUT  M-40      91  1:39:33/405.    1:38:51,8  

 408   185  Hirsch Susanne                  66  DJK Ellwangen            GER  W-30       3  1:39:05/397.    1:38:57,1  

 409   904  Eisenmann Simon                 51  SC Brixen im Thale       AUT  M-45      42  1:39:28/403.    1:38:57,5  

 410   289  Jetzinger Ludwig                44  Gmunden                  AUT  M-55      14  1:39:32/404.    1:38:58,1  

 411   464  Franz Walter                    62  Millstatt                AUT  M-35      94  1:39:58/416.    1:38:59,3  

 412  1088  Kirschenhofer Karl              50  LC FLACHGAU              AUT  M-45      43  1:39:52/414.    1:39:08,9  

 413   800  Neumüller Johann                66  St. Oswald               AUT  M-30      65  1:39:38/408.    1:39:12,1  

 414   927  Voggeneder Franz                62  Gallneukirchen           AUT  M-35      95  1:39:34/406.    1:39:14,2  

 415   353  Kropf Ferdinand                 31  Post-SV Graz             AUT  M-65       2  1:39:23/401.    1:39:14,5  

 416   368  Aigner Alfred                   66  Wien                     AUT  M-30      66  1:40:01/418.    1:39:15,4  

 417  1067  Hoflehner Ingrid                39  LAC Amateure Steyr       AUT  W-60       1  1:39:38/410.    1:39:18,2  

 418  1004  Leidenmuehler Josef             66  Traun                    AUT  M-30      67  1:39:56/415.    1:39:19,2  

 419   482  Ecker Christian                 61  LT Salzachsee            AUT  M-35      96  1:39:39/411.    1:39:20,0  

 420   983  Uchmann Roland                  67  URC Salzburg             AUT  M-30      68  1:40:03/420.    1:39:21,4  

 421   341  Binder Reinhold                 57  TV Freyung               GER  M-40      92  1:40:23/428.    1:39:22,8  

 422   705  Knoth Brigitte                  56  Union Peilstein          AUT  W-40       5  1:40:28/431.    1:39:23,0  

 423   660  Lang Lisa                       68  WSV Bad Ischl            AUT  W-30       4  1:40:40/434.    1:39:25,2  

 424   701  Arnold Kurt                     56  7 Zurken                 AUT  M-40      93  1:40:19/427.    1:39:28,5  

 425   929  Kogler Adam                     51  Pasching                 AUT  M-45      44  1:40:35/432.    1:39:28,7  

 426   399  Waidbacher Gerhard              46  ULC Spk Langenlois       AUT  M-50      20  1:40:27/430.    1:39:30,6  

 427   261  Knauseder Johann                59  Aurolzmünster            AUT  M-40      94  1:40:08/422.    1:39:31,4  

 428   218  Schmidt Michael                 67  Lamprechtshausen         AUT  M-30      69  1:40:06/421.    1:39:33,2  

 429    85  Mörtl Florian                   80  WSC Mondsee              AUT  M-Jun      6  1:40:12/424.    1:39:33,7  

 430   295  Baumgartner Brigitte            66  Bad Aussee               AUT  W-30       5  1:40:08/423.    1:39:36,3  

 431  1089  Kerschbaum Josef                52  Union Braunau            AUT  M-45      45  1:41:11/443.    1:39:38,2  

 432  1070  Pichler Josef                   38  Aufi & Owi St. Johann    AUT  M-60       8  1:39:44/412.    1:39:39,7  

 433   741  Thalhammer Edmund               52  Lauftreff Pichling       AUT  M-45      46  1:41:05/440.    1:39:48,3  

 434   236  Schallmoser Maximilian          67  LC Wiesing               AUT  M-30      70  1:40:46/436.    1:40:02,3  

 435   262  Kirschneck Günter               55  SG Hutschenreuther       GER  M-40      95  1:40:26/429.    1:40:04,0  

 436   831  Höglhammer Wolfgang             54  Union Pollham            AUT  M-45      47  1:41:24/445.    1:40:04,1  

 437   587  Kerknak Heribert                57  SC Schellenberg          GER  M-40      96  1:41:23/444.    1:40:05,3  

 438   234  Hemmelmayr Gottfried            62  Alkoven                  AUT  M-35      97  1:40:13/425.    1:40:07,7  

 439   293  Mayer Markus                    67  URC BIKE STORE           AUT  M-30      71  1:41:25/446.    1:40:09,2  

 440  1074  Holl Friedrich                  57  TSV Frankenburg          AUT  M-40      97  1:41:43/451.    1:40:11,9  

 441   712  Ryba Stefan                     78  Döblinger Bergziegen     AUT  M-HK      55  1:41:02/438.    1:40:16,3  

 442  1023  Prammer Hans                    61  Ungenach                 AUT  M-35      98  1:41:26/447.    1:40:24,8  

 443   244  Steinhauser Manfred             63  Attnang Puchheim         AUT  M-35      99  1:40:40/433.    1:40:28,2  

 444   727  Schuller Ernst                  54  Linz                     AUT  M-45      48  1:40:41/435.    1:40:29,2  

 445   214  Winkler Günther                 57  TV Freyung               GER  M-40      98  1:41:32/449.    1:40:32,0  

 446    55  Edlinger Marion                 70  USC Abersee              AUT  W-HK       7  1:41:06/441.    1:40:32,4  

 447   820  Itzenberger Elfriede            60  Union Vorchdorf          AUT  W-35       6  1:41:03/439.    1:40:35,4  

 448  1055  Straub Peter                    62  Straßwalchen             AUT  M-35     100  1:41:06/442.    1:40:37,6  

 449   299  Beimborn Kurt                   45  Spfr Daaden              GER  M-50      21  1:40:58/437.    1:40:41,2  

 450   692  Hausschmid Günter               64  SV Tüssling              GER  M-35     101  1:41:48/452.    1:40:41,7  

 451   179  Gruber Norbert                  47  Union Vöcklamarkt        AUT  M-50      22  1:41:57/458.    1:41:01,4  

 452   437  Brunnmayr Walter                62  Michaelnsbach            AUT  M-35     102  1:41:30/448.    1:41:06,2  

 453  1127  Schmidlechner Josef             33  ASV Salzburg             AUT  M-65       3  1:42:09/460.    1:41:08,0  

 454   622  Enzlberger Siegfried            52  Ried                     AUT  M-45      49  1:41:52/456.    1:41:10,8  

 455   726  Moser Franz                     77  USC Mariapfarr           AUT  M-HK      56  1:41:55/457.    1:41:11,3  

 456   798  Noppinger Hans Peter            63  Tri Team Hallein         AUT  M-35     103  1:42:17/463.    1:41:11,4  

 457   455  Weiß Karl                       41  Eintracht Wels           AUT  M-55      15  1:41:51/454.    1:41:13,3  

 458   708  Luger Andreas                   70  Leonding                 AUT  M-HK      57  1:41:49/453.    1:41:20,3  

 459   142  Leitenecker Wolfgang            59  Hof/Salzburg             AUT  M-40      99  1:42:43/476.    1:41:20,7  

 460   417  Zani Otto                       59  Union St. Willibald      AUT  M-40     100  1:41:42/450.    1:41:21,1  

 461   202  Passauer Heinz                  53  Gwm Salzburg             AUT  M-45      50  1:42:20/466.    1:41:26,3  

 462   894  Palmetzhofer Harald             59  Wien                     AUT  M-40     101  1:42:26/470.    1:41:27,5  

 463   922  Pfaffenlehner Bettina           67  Fischamend Runners       AUT  W-30       6  1:41:52/455.    1:41:27,8  

 464    59  Frena Gerhard, Dr.              59  TSV Mondsee              AUT  M-40     102  1:42:40/474.    1:41:33,2  

 465   376  Kaissl Werner                   42  ASK Nettingsdorf         AUT  M-55      16  1:42:19/465.    1:41:35,8  

 466    93  Daxner Hubert                   65  Mondsee                  AUT  M-30      72  1:42:46/481.    1:41:38,6  

 467   105  Aigner Walter                   59  Wals                     AUT  M-40     103  1:42:02/459.    1:41:39,1  

 468    22  Hitzl Josef                     59  Vöcklamarkt              AUT  M-40     104  1:42:22/468.    1:41:45,9  

 469   147  Schostok Marian-Christof        47  Stuttgart                GER  M-50      23  1:42:26/469.    1:41:46,7  

 470   764  Würzlhuber Helmuth              48  ASK Nettingsdorf         AUT  M-50      24  1:42:57/488.    1:41:49,5  

 471   706  Breitrainer Michael             63  Haag                     AUT  M-35     104  1:42:35/472.    1:41:50,8  

 472  1149  Kreiner Emil                    54  LG Passau                GER  M-45      51  1:42:53/487.    1:41:50,9  

 473  1120  Schöffl Wolfgang                71  Attnang / Puchheim       AUT  M-HK      58  1:42:10/461.    1:41:51,0  

 474   915  Wallner Michael                 66  Wien                     AUT  M-30      73  1:42:45/479.    1:41:54,9  

 475   876  Lehner Heidi                    68  Union Schönau            AUT  W-30       7  1:42:16/462.    1:41:55,4  

 476   638  Ebner Gerhard                   44  ASKÖ Villach             AUT  M-55      17  1:42:52/485.    1:41:55,5  

 477   998  Kuba Thomas                     65  Leonding                 AUT  M-30      74  1:42:18/464.    1:41:55,7  

 478   612  Kohlmayr Hermann                43  Lauftreff Hellbrunn      AUT  M-55      18  1:42:42/475.    1:41:58,0  

 479   350  Pfleger-Schwaiberger Heidi      57  Waldkirchen              GER  W-40       6  1:42:28/471.    1:41:59,0  

 480   208  Peherstorfer Helmut, Ing.       55  Ottensheim               AUT  M-40     105  1:42:45/480.    1:42:00,5  

 481  1130  Spatzenegger Hermann            60  LT SALZACHSEE            AUT  M-35     105  1:43:05/490.    1:42:02,4  

 482   797  Stengle Richard                 49  Tri Team Hallein         AUT  M-50      25  1:43:11/496.    1:42:06,0  

 483  1042  Kogler Eva                      82  USC Abersee              AUT  W-Jun      1  1:42:22/467.    1:42:06,4  

 484  1002  Schrötter Manfred               59  Union Vöcklamarkt        AUT  M-40     106  1:43:02/489.    1:42:07,3  

 485   580  Rothauer Susanne                64  Mattighofen              AUT  W-35       7  1:42:52/486.    1:42:09,2  

 486   426  Badergruber Johann              53  RLC Schildorn            AUT  M-45      52  1:42:49/484.    1:42:10,1  

 487   940  Grobotek Claus                  50  FC Aunkirchen            GER  M-45      53  1:42:44/477.    1:42:13,0  

 488  1005  Disslbacher Josef               69  UNION VÖCKLAMARKT        AUT  M-30      75  1:43:24/498.    1:42:14,7  

 489   653  Geier Alfred                    61  LT Eugendorf             AUT  M-35     106  1:43:06/493.    1:42:16,4  

 490   100  Brandstätter Agnes              55  LC Flachgau              AUT  W-40       7  1:42:36/473.    1:42:19,9  

 491   327  Reisenauer Werner               53  LCC WIEN                 AUT  M-45      54  1:42:46/481.    1:42:23,4  

 492   715  Stockreiter Astrid              73  Weyer                    AUT  W-HK       8  1:43:05/491.    1:42:25,6  

 493   979  Schwaiger Heinz                 57  SV Anthering             AUT  M-40     107  1:44:02/513.    1:42:28,2  

 494   848  Putz Christian                  78  SPORT LICHTENEGGER       AUT  M-HK      59  1:42:48/483.    1:42:31,1  

 495   941  Beiler Herbert                  65  Telfs                    AUT  M-30      76  1:43:55/510.    1:42:33,9  

 496    35  Pöllmann Georg                  61  USC Abersee              AUT  M-35     107  1:42:44/478.    1:42:34,7  

 497    76  Pinwinkler Hans                 47  LT Usk Hof               AUT  M-50      26  1:43:31/501.    1:42:36,8  

 498   989  Schwentner Andreas              67  Lauftreff  Schlüsslberg  AUT  M-30      77  1:43:58/512.    1:42:38,5  

 499   125  Angerbauer Franz                60  Hga                      AUT  M-35     108  1:43:34/503.    1:42:47,0  

 499   993  Maurer Richard                  57  TSV Mauth                GER  M-40     108  1:43:05/492.    1:42:47,0  

 501   563  Eder Ernst                      60  Unterach                 AUT  M-35     109  1:44:04/514.    1:42:49,5  

 502    21  Hofstätter Johann               36  Union Gmunden            AUT  M-60       9  1:43:08/494.    1:42:52,8  

 502  1100  Bratusa Robert                  66  MTB Bramberger           AUT  M-30      78  1:44:08/516.    1:42:52,8  

 504   468  Michaelis Bettina               65  Linz                     AUT  W-30       8  1:43:23/497.    1:42:53,6  

 505   918  Wurz Werner, Mag.               66  Wien                     AUT  M-30      79  1:43:08/495.    1:42:58,3  

 506   648  Moll Hans                       44  Grüneck                  GER  M-55      19  1:44:12/518.    1:42:59,5  

 507   978  Unterbrunner Manfred            75  Molln                    AUT  M-HK      60  1:44:05/515.    1:43:02,0  

 508   749  Schweiger Christoph             67  Raika Bruck/Mur          AUT  M-30      80  1:44:32/530.    1:43:02,2  

 509   277  Steinkellner Heinz              65  Waldhausen               AUT  M-30      81  1:43:47/505.    1:43:02,4  

 510  1093  Ernst Carmen                    59  Seekirchen               AUT  W-40       8  1:43:26/500.    1:43:17,0  

 511  1091  Simice Heinrich                 56  Seekirchen               AUT  M-40     109  1:43:26/499.    1:43:17,3  

 512  1158  Pötsch Gerhard                  65  OLC Graz                 AUT  M-30      82  1:43:47/506.    1:43:19,2  

 513   805  Seethaler Elvira                51  Altaussee                AUT  W-45       2  1:43:53/507.    1:43:19,6  

 514   960  Fröhlich Helmut                 57  ASKÖ Luftenberg          AUT  M-40     110  1:43:34/502.    1:43:22,9  

 515    71  Edtmayer Josef                  71  TSV Innerschwand         AUT  M-HK      61  1:44:16/520.    1:43:26,7  

 516   562  Ebner Franz                     59  USC Faistenau            AUT  M-40     111  1:44:20/524.    1:43:27,2  

 517  1030  Schweighofer Herbert            59  JUSTIZWACHE              AUT  M-40     112  1:44:26/526.    1:43:28,1  

 518   917  Janssens Bert                   65  Wien                     BEL  M-30      83  1:43:39/504.    1:43:29,2  

 519   156  Pernkopf Jochen                 73  HSV-Oö                   AUT  M-HK      62  1:44:18/521.    1:43:29,3  

 520   271  Neuweg Georg Hans, Dr.          65  Puchenau                 AUT  M-30      84  1:44:19/522.    1:43:29,8  

 521  1058  Bernhard Konrad                 57  Linz/Donau               AUT  M-40     113  1:44:21/525.    1:43:29,9  

 522   681  Neuburger Harald                64  St.Peter                 AUT  M-35     110  1:44:46/536.    1:43:30,0  

 523   867  Hansbauer Karl                  55  LAG Genböck Haus Ried    AUT  M-40     114  1:44:40/533.    1:43:32,7  

 524   221  Woitsch Dietmar                 62  ASKÖ Marchtrenk          AUT  M-35     111  1:44:46/535.    1:43:38,4  

 525    32  Pregl Franz                     68  Henndorf                 AUT  M-30      85  1:43:53/508.    1:43:40,5  

 526   199  Penn Hans-Horst                 59  UNION GMUNDEN            AUT  M-40     115  1:44:15/519.    1:43:44,3  

 526   220  Voigt Margarethe                51  ASKÖ Luftenberg          AUT  W-45       3  1:43:55/509.    1:43:44,3  

 528    38  Grünwald Franz                  38  ASV Salzburg             AUT  M-60      10  1:43:57/511.    1:43:46,0  

 529   663  Hockl Wolfgang, Dr.             64  LLT Enns                 AUT  M-35     112  1:44:11/517.    1:43:50,7  

 530   780  Falkner Christine               47  LCAV Doubrava            AUT  W-50       1  1:44:31/529.    1:43:52,7  

 531   317  Füssel Helmut, Dr.              56  Union Gunskirchen        AUT  M-40     116  1:44:20/523.    1:43:54,6  

 532    70  Strobl Alfred                   65  TSV Innerschwand         AUT  M-30      86  1:44:50/537.    1:44:00,4  

 533   447  Mayer Sepp                      54  LC Saalfelden            AUT  M-45      55  1:44:40/532.    1:44:02,7  

 534   266  Wallsberger Johann              65  Roadrunner Milwaukee     AUT  M-30      87  1:45:02/538.    1:44:10,6  

 535   118  Blaschka Robert                 64  St.Johann/Pg.            AUT  M-35     113  1:44:45/534.    1:44:12,1  

 536   745  Froschmayr Monika               64  Patsch                   AUT  W-35       8  1:44:29/528.    1:44:12,5  

 537  1135  Stoettinger Toni                54  Roithamm                 AUT  M-45      56  1:45:15/544.    1:44:14,7  

 538   361  Desem Markus                    74  LC Bonanza               AUT  M-HK      63  1:44:26/527.    1:44:15,0  

 538   920  Willheim Johannes               69  Wien                     AUT  M-30      88  1:44:39/531.    1:44:15,0  

 540   667  Vasold Christian                58  Salzburg                 AUT  M-40     117  1:45:08/541.    1:44:21,0  

 541   824  Starlinger Bernhard             65  Zell am Moos             AUT  M-30      89  1:45:41/556.    1:44:23,3  

 542   186  Clemont Michael                 66  LC Paderborn             GER  M-30      90  1:45:36/553.    1:44:25,4  

 543   115  Eckersdorfer Eva                60  München                  GER  W-35       9  1:45:25/550.    1:44:26,6  

 544   901  Fuchsberger Peter, Dr.          61  Wien                     AUT  M-35     114  1:45:03/539.    1:44:29,4  

 545  1160  Schloegl Gerhard                41  Innsbruck                AUT  M-55      20  1:46:11/565.    1:44:31,6  

 546   453  Jakob Gerhard                   38  SV Orf                   AUT  M-60      11  1:45:06/540.    1:44:32,9  

 546   789  Gerstmeyer Jakob                65  SV Kolbermoor            GER  M-30      91  1:45:18/546.    1:44:32,9  

 546   891  Bagl Johann                     60  Ok Wachaumarathon        AUT  M-35     115  1:45:11/542.    1:44:32,9  

 549   124  Hochpöchler Harald              64  Hga                      AUT  M-35     116  1:45:23/548.    1:44:34,5  

 550   639  Ruis Michael                    62  Korneuburg               AUT  M-35     117  1:45:31/551.    1:44:39,4  

 551   724  Kondler Gerhard                 61  Schartner Wunderteam     AUT  M-35     118  1:46:00/560.    1:44:42,9  

 552    87  Schweinsteiger Norbert          52  USC Faistenau            AUT  M-45      57  1:45:38/554.    1:44:43,7  

 553    25  Largo Mohammed                  53  Siezenheim               MAR  M-45      58  1:45:16/545.    1:44:48,3  

 554   830  Lohninger Marianne              55  LG Attergau              AUT  W-40       9  1:45:13/543.    1:44:49,4  

 555  1050  Stadler Conny                   67  HCZ Marathon Team        AUT  W-30       9  1:45:24/549.    1:44:49,8  

 556   432  Bloier Bernhard, Dr.            52  Simbach                  GER  M-45      59  1:46:29/574.    1:44:51,5  

 557   233  Brosig Werner                   51  LLC Marathon Regensburg  AUT  M-45      60  1:45:20/547.    1:44:53,5  

 558   661  Martiner Reinhold               44  Pinsdorf                 AUT  M-55      21  1:46:14/567.    1:45:05,1  

 559   686  Lindner Ekkehard                60  Cool Running             AUT  M-35     119  1:45:41/557.    1:45:06,6  

 560   121  Pointecker Oskar                63  Mehrnbach                AUT  M-35     120  1:46:16/568.    1:45:10,4  

 561   360  Gödel Angela                    61  Waldkirchen              GER  W-35      10  1:45:40/555.    1:45:11,0  

 562   761  Falkensteiner Maria             57  SPORT LICHTENEGGER       AUT  W-40      10  1:46:24/572.    1:45:13,3  

 563   205  Schaumburger Hedi               69  Plainfeld                AUT  W-30      10  1:46:05/563.    1:45:13,5  

 564   187  Schubert Horst                  39  Paderborn                GER  M-60      12  1:46:30/575.    1:45:18,6  

 565   607  Bistricky Rudolf                43  Steyr                    AUT  M-55      22  1:46:36/578.    1:45:21,2  

 566   192  Ocvirek Stjepan                 48  Salzburg                 AUT  M-50      27  1:45:34/552.    1:45:23,3  

 567   645  Entleitner Maria-Luise          60  SC Westendorf            AUT  W-35      11  1:45:49/559.    1:45:24,1  

 568   304  Holzapfel Werner                53  Peterskirchen            AUT  M-45      61  1:46:34/576.    1:45:28,3  

 569   268  Thür Stefan                     64  Roadrunner Vöcklabruck   AUT  M-35     121  1:46:18/569.    1:45:28,4  

 570   382  Lauss Stefan, Mag.              48  Linz                     AUT  M-50      28  1:46:23/571.    1:45:29,5  

 571  1146  Haunschmidt Helmut              44  BSV Lkh Kirchdorf        AUT  M-55      23  1:46:04/562.    1:45:35,0  

 572   106  Fellner Gerald                  81  SPORT LICHTENEGGER       AUT  M-Jun      7  1:45:45/558.    1:45:38,0  

 573   132  Liendlbauer Josef               60  Union Rainbach           AUT  M-35     122  1:46:27/573.    1:45:39,0  

 574   280  Lederer Sarah                   65  Fuschl                   AUT  W-30      11  1:46:36/577.    1:45:41,4  

 575   948  Kaltenbacher Klaus              39  Neuhofen                 AUT  M-60      13  1:46:45/582.    1:45:42,6  

 576   129  Kronschnabl Hermann             65  Thurmanbang              GER  M-30      92  1:46:09/564.    1:45:45,0  

 577   308  Riefler Josef                   50  ASV Salzburg             AUT  M-45      62  1:46:11/566.    1:45:45,3  

 578   840  Wutscher Hannes                 78  Schalchen                AUT  M-HK      64  1:46:59/585.    1:45:52,5  

 579   858  Moser Wolfgang                  55  ATSV Jenbach             AUT  M-40     118  1:46:56/584.    1:45:52,9  

 580   381  Pichler Michael                 59  ASV Salzburg             AUT  M-40     119  1:46:00/561.    1:45:53,5  

 581    34  Feichtinger Harald              67  Traunkirchen             AUT  M-30      93  1:46:44/581.    1:46:02,9  

 582   487  Lechner Christian               61  Falsche Hasen            AUT  M-35     123  1:46:22/570.    1:46:03,4  

 583   822  Leiss Helene                    65  Union Vorchdorf          AUT  W-30      12  1:46:37/579.    1:46:08,9  

 584   552  Lankmeier Otmar                 64  WSV Murau                AUT  M-35     124  1:47:16/587.    1:46:10,0  

 585   913  Kotlowski Dieter                57  Wien                     AUT  M-40     120  1:47:29/591.    1:46:14,5  

 585  1034  Moser Franz                     51  LC Flachgau              AUT  M-45      63  1:46:54/583.    1:46:14,5  

 587  1099  Glanseck Günther                59  Marchtrenk               AUT  M-40     121  1:47:26/590.    1:46:28,1  

 588   278  Helcig Dieter                   53  Breitenaich              AUT  M-45      64  1:46:37/580.    1:46:31,5  

 589   914  Patzal Alexander                52  Wien                     AUT  M-45      65  1:47:24/588.    1:46:32,9  

 590   995  Drexler Marco                   79  TSV Ringelai             GER  M-HK      65  1:47:10/586.    1:46:43,8  

 591   347  Köck Fritz                      53  Bad Goisern              AUT  M-45      66  1:47:44/593.    1:46:59,7  

 592   878  Greidl Ilse                     70  Union Schönau            AUT  W-HK       9  1:47:24/589.    1:47:06,5  

 593   596  Steinberger Walter              48  ÖTB Linz                 AUT  M-50      29  1:47:57/598.    1:47:08,3  

 594  1163  Berger Andreas                  67  Leonding                 AUT  M-30      94  1:48:33/609.    1:47:10,5  

 595   938  Szilagyi Peter                  69  Feldkirchen              GER  M-30      95  1:47:54/597.    1:47:10,9  

 596  1015  Illig Franz                     53  Zipf                     AUT  M-45      67  1:47:49/595.    1:47:11,5  

 597  1162  Haidenthaler Ernst              58  Linz/Donau               AUT  M-40     122  1:48:31/608.    1:47:18,5  

 598   138  Prelecz Anton                   55  Frankenmarkt             AUT  M-40     123  1:48:13/601.    1:47:20,8  

 599   930  Hannesschläger Gerald           58  Linz                     AUT  M-40     124  1:47:59/599.    1:47:21,0  

 600   586  Spiegel Michael                 66  Patsch                   AUT  M-30      96  1:47:39/592.    1:47:21,3  

 601   828  Gahbauer Johann                 57  Taufkirchen              AUT  M-40     125  1:47:50/596.    1:47:23,2  

 602   570  Felder Regina                   72  LV Maxried               AUT  W-HK      10  1:48:33/610.    1:47:23,8  

 603    46  Pfundbauer Walter               46  LG Kirchdorf             AUT  M-50      30  1:48:19/603.    1:47:24,5  

 604   618  Moser Gerhard                   54  Salzburg                 AUT  M-45      68  1:48:34/612.    1:47:25,5  

 605   674  Schumacher Eugen                70  St.Georgen               AUT  M-HK      66  1:48:52/617.    1:47:32,0  

 606    90  Einzenberger Johannes           61  St.Gilgen                AUT  M-35     125  1:48:02/600.    1:47:35,6  

 607   897  Tilly Christian                 63  Egmating                 GER  M-35     126  1:48:34/611.    1:47:35,7  

 608   583  Markler Johann                  53  Miunderfing              AUT  M-45      69  1:47:47/594.    1:47:36,0  

 609   171  Gillesberger Stefan             77  Scharnstein              AUT  M-HK      67  1:48:20/604.    1:47:36,1  

 610  1114  Meyer Joachim                   63  Unterach                 AUT  M-35     127  1:48:51/616.    1:47:37,0  

 611   131  Gläss Frohwald                  29  Post Chemnitz            GER  M-70       1  1:48:28/607.    1:47:47,9  

 612  1007  Ettinger Josef                  56  Linz                     AUT  M-40     126  1:48:25/605.    1:47:48,1  

 613   608  Dirnberger Haimo, Dr.           62  LLT Enns                 AUT  M-35     128  1:48:16/602.    1:47:55,7  

 614   720  Hörbinger Daniela               65  USC Siezenheim           AUT  W-30      13  1:49:35/632.    1:48:00,9  

 615   906  Müllner Susanne                 53  LCC WIEN                 AUT  W-45       4  1:48:26/606.    1:48:02,3  

 616  1119  Steger Peter                    66  Jenbach                  AUT  M-30      97  1:49:35/630.    1:48:03,4  

 617  1109  Gruber Herbert                  56  Eugendorf                AUT  M-40     127  1:48:53/618.    1:48:03,8  

 618   484  Schachinger Gottfried, Dr.      55  LT Salzachsee            AUT  M-40     128  1:49:14/622.    1:48:10,6  

 619   389  Lehermayr Stefan                63  SV Gallneukirchen        AUT  M-35     129  1:49:30/628.    1:48:15,7  

 620   767  Steinbacher Franz               58  TVN Zipf                 AUT  M-40     129  1:49:42/634.    1:48:19,1  

 621   732  Kirschbaum Horst                38  ESV Traunstein           GER  M-60      14  1:49:08/621.    1:48:25,8  

 622   955  Freidl Günter                   55  Bergheim                 AUT  M-40     130  1:49:29/626.    1:48:27,6  

 623   343  Dick Rudolf                     55  Böhlervereinigung        AUT  M-40     131  1:49:19/624.    1:48:28,6  

 624   591  Pacher Dominik                  79  Gießhübl                 AUT  M-HK      68  1:49:30/628.    1:48:29,6  

 625   201  Zwerger Peter                   52  ATSV Jenbach             AUT  M-45      70  1:48:57/620.    1:48:33,3  

 626   212  Damnitz Jürgen, Dr.             40  Spvg Loiching            GER  M-55      24  1:49:30/627.    1:48:34,0  

 627   841  Huber Franz                     57  Seekirchen               AUT  M-40     132  1:49:44/635.    1:48:36,7  

 628   243  Probst Richard                  69  Rückwärts Riedau         AUT  M-30      98  1:50:01/640.    1:48:36,9  

 629  1032  Hesch Franziska                 51  LG Lenzing               AUT  W-45       5  1:48:43/613.    1:48:40,1  

 630  1115  Stralinger Bernhard             65  Zell/Moos                AUT  M-30      99  1:48:56/619.    1:48:40,9  

 631   794  Schernhammer Ernst              50  Schiedsrichterg. Wels    AUT  M-45      71  1:48:50/615.    1:48:42,9  

 632   241  Kirchgatterer Christian         58  Vöcklabruck              AUT  M-40     133  1:48:50/614.    1:48:43,9  

 633    83  Riedmüller Norbert              49  TSV Innerschwand         AUT  M-50      31  1:49:40/633.    1:48:51,0  

 634   877  Brunner Heidi                   70  Union Schönau            AUT  W-HK      11  1:49:19/623.    1:48:59,5  

 635   342  Gödel Harold                    54  Lauftreff Waldkirchen    GER  M-45      72  1:49:29/625.    1:49:04,0  

 636    69  Mayrhofer Franz                 56  TSV Innerschwand         AUT  M-40     134  1:49:59/638.    1:49:10,9  

 637   696  Kendl Franz                     55  Golling                  AUT  M-40     135  1:50:07/641.    1:49:12,0  

 638   697  Seitner Johann                  50  Erlauf                   AUT  M-45      73  1:50:08/642.    1:49:12,4  

 639   659  Gratzenberger Roland            61  DSG Union Raika Pfandl   AUT  M-35     130  1:49:35/630.    1:49:17,0  

 640   170  Füxl Michaela                   80  Union Liebenau           AUT  W-Jun      2  1:50:28/648.    1:49:18,1  

 641  1164  Wimmer Ludwig                   67  Linz/Donau               AUT  M-30     100  1:50:41/653.    1:49:18,2  

 642  1069  Unger Otto                      53  Tumelstsham              AUT  M-45      74  1:50:28/649.    1:49:18,7  

 643   754  Schietz Gottfried               57  Haslach                  AUT  M-40     136  1:50:41/655.    1:49:19,6  

 644   664  Bogner Gerhard                  62  Henndorf                 AUT  M-35     131  1:49:57/637.    1:49:21,3  

 645   804  Fischer Waltraud                71  Bad Aussee               AUT  W-HK      12  1:49:54/636.    1:49:21,9  

 646  1125  Mischinger Manfred              61  HCZ MARATHON TEAM        AUT  M-35     132  1:49:59/639.    1:49:24,5  

 647   200  Kober Regina                    41  Sühö                     GER  W-55       2  1:50:39/651.    1:49:28,0  

 648   628  Thaler Andreas                  67  St. Gallen               AUT  M-30     101  1:50:27/647.    1:49:33,6  

 649   614  Pohn Alfred                     63  Schwanenstadt            AUT  M-35     133  1:50:26/646.    1:49:35,1  

 650  1048  Martinelli Claudio              77  Tlc Bleifuss             AUT  M-HK      69  1:51:03/663.    1:49:35,3  

 651  1049  Martinelli Alexander            76  Tlc Bleifuss             AUT  M-HK      70  1:51:08/664.    1:49:39,7  

 652   394  Teuchtmann Armin                68  Wien                     AUT  M-30     102  1:50:52/659.    1:49:40,3  

 653   322  Kirchsteiger Hans, Dkfm.        39  Salzburg                 AUT  M-60      15  1:50:41/657.    1:49:44,3  

 654   902  Kaiser Robert                   58  Mtu Münchendorf          AUT  M-40     137  1:50:16/643.    1:49:46,7  

 655   937  Bell Franz                      62  TSV Hohentann            GER  M-35     134  1:50:48/658.    1:49:48,8  

 656   250  Strauss Lydia                   58  Ottnang                  AUT  W-40      11  1:50:16/644.    1:49:49,1  

 657   265  Schlor Edith                    69  Mattsee                  AUT  W-30      14  1:51:27/667.    1:49:54,5  

 658   771  Schnöll Johann                  71  Justizwache              AUT  M-HK      71  1:50:58/661.    1:50:00,0  

 659   959  Kainzner Horst                  46  Lochen                   AUT  M-50      32  1:51:30/670.    1:50:02,2  

 660    86  Hofbauer Raimund                63  WSC Mondsee              AUT  M-35     135  1:50:41/654.    1:50:02,5  

 661    27  Grubinger Hans                  59  Mondsee                  AUT  M-40     138  1:50:24/645.    1:50:04,3  

 662   779  Kowarik Thomas                  66  Salzburg                 AUT  M-30     103  1:50:41/656.    1:50:08,7  

 663   230  Sturm Elisabeth                 57  Ottnang                  AUT  W-40      12  1:50:40/652.    1:50:11,5  

 664   380  Kastner Sieglinde               54  LCAV Doubrava            AUT  W-45       6  1:51:12/665.    1:50:12,0  

 665   832  Kroisz Heinz                    59  Seekirchen               AUT  M-40     139  1:51:46/674.    1:50:12,1  

 666   141  Brandmayr Richard               64  Jenbach                  AUT  M-35     136  1:51:45/673.    1:50:13,7  

 667  1113  Schwaighofer Hans               64  München                  GER  M-35     137  1:50:36/650.    1:50:15,1  

 668    73  Witzany Rudolf                  44  LT Usk Hof               AUT  M-55      25  1:51:01/662.    1:50:17,8  

 669   325  Mayer Klaus                     37  TV Planegg               GER  M-60      16  1:51:28/668.    1:50:18,5  

 670   962  Hofstätter Krista               44  Union Gmunden            AUT  W-55       3  1:50:56/660.    1:50:23,0  

 671   709  Wöss Gerhard                    64  SV Lauflust              AUT  M-35     138  1:51:41/672.    1:50:25,0  

 672   680  Pflügl Christa                  65  Union Alberndorf         AUT  W-30      15  1:51:29/669.    1:50:26,2  

 673   679  Huemer Manfred                  66  Union Alberndorf         AUT  M-30     104  1:51:31/671.    1:50:28,1  

 674    58  Gerauer Alfred                  74  SV Pocking               GER  M-HK      72  1:51:24/666.    1:50:51,7  

 675   950  Kaltenbacher Roswitha           53  Neuhofen                 AUT  W-45       7  1:51:57/677.    1:50:54,1  

 676   826  Gitschner Klaus                 65  St. Florian              AUT  M-30     105  1:52:01/679.    1:50:54,5  

 677   126  Mohr Walter                     73  Ternitz                  AUT  M-HK      73  1:52:27/688.    1:50:59,4  

 678  1128  Machmer Klaus                   58  Salzburg                 AUT  M-40     140  1:51:57/678.    1:51:04,4  

 679   397  Plöbst Hannes                   75  Salzburg                 AUT  M-HK      74  1:51:56/676.    1:51:07,0  

 680   893  Arco-Zinneberg Andreas          59  Wien                     GER  M-40     141  1:51:49/675.    1:51:11,5  

 681   424  Jackwerth Gerald, Dr.           53  Wien                     AUT  M-45      75  1:52:11/683.    1:51:15,5  

 682   970  Faderl Kurt                     60  Wolfern                  AUT  M-35     139  1:52:53/695.    1:51:25,1  

 683   155  Marquardt Yvonne                63  Wien                     GER  W-35      12  1:52:23/686.    1:51:27,4  

 684  1152  Metzger Reinhard                60  Mondsee                  AUT  M-35     140  1:52:44/691.    1:51:27,6  

 685  1105  Greinstetter Walter             57  Alkhoven                 AUT  M-40     142  1:52:24/687.    1:51:30,6  

 686   722  Freund Christian                65  Loibichl                 AUT  M-30     106  1:52:48/693.    1:51:33,6  

 687   158  Steindl Franz                   58  Alberndorf               AUT  M-40     143  1:52:21/685.    1:51:35,6  

 688   197  Klimpel Hubert                  54  Mühldorf                 GER  M-45      76  1:52:30/689.    1:51:42,9  

 689   684  Maier Andreas                   69  Plainfeld                AUT  M-30     107  1:52:07/681.    1:51:44,7  

 690   670  Jaksch Eva Maria                72  HSV Salzburg             AUT  W-HK      13  1:52:46/692.    1:51:46,7  

 691   695  Moser Uschi                     62  Ainring                  GER  W-35      13  1:52:04/680.    1:51:48,8  

 692   144  Fellner Elfriede                38  WSV Königssee            GER  W-60       2  1:52:42/690.    1:51:50,9  

 693   207  Sommereder Ludwig               43  Timelkam                 AUT  M-55      26  1:52:09/682.    1:51:51,8  

 694   292  Haunschmidt Erwin               59  St. Oswald               AUT  M-40     144  1:52:49/694.    1:51:52,5  

 695  1039  Kühnel Manfred                  42  LG Rottal                GER  M-55      27  1:52:15/684.    1:51:56,1  

 696   128  Zöbl Judith                     79  Attnang-Puchheim         AUT  W-HK      14  1:53:04/696.    1:52:13,2  

 697  1153  Bechtold Gerhard                70  Schwabmünchen            GER  M-HK      75  1:53:57/701.    1:52:20,7  

 698   769  Wegenschimmel Patrizia          73  ATSV Braunau             GER  W-HK      15  1:53:50/698.    1:52:30,5  

 699   300  Klackl Oswald                   61  Salzburg                 AUT  M-35     141  1:54:03/703.    1:52:32,7  

 700   143  Unterbrunner Inge               59  Niederndorf              AUT  W-40      13  1:53:56/700.    1:52:37,4  

 701   934  Agrill Renate                   67  Kremsmünster             AUT  W-30      16  1:54:05/705.    1:52:46,8  

 702   168  Langer Maximilian               58  Innsbruck                AUT  M-40     145  1:53:56/699.    1:52:54,2  

 703   557  Einberger Josef                 62  USV Thalgau              AUT  M-35     142  1:54:04/704.    1:53:02,5  

 704   632  Baumgartner Stefan              84  ADSV Röfix Steyr         AUT  M-Jun      8  1:54:20/710.    1:53:08,4  

 705  1137  Siegl Karl                      35  ASKÖ Luftenberg          AUT  M-60      17  1:54:17/709.    1:53:09,1  

 706   799  Baminger Hans                   45  Hartkirchen              AUT  M-50      33  1:53:33/697.    1:53:12,6  

 707   886  Thoss Joachim                   55  SG Blau-W. Auersbach     GER  M-40     146  1:54:22/712.    1:53:21,2  

 708   390  Van Zee Maryke                  51  Bad Hofgastein           AUT  W-45       8  1:54:32/713.    1:53:35,7  

 709   149  Weinberger Stefan               78  Höhnhart                 AUT  M-HK      76  1:54:21/711.    1:53:40,3  

 710   925  Witschka Irmgard                53  Wien                     AUT  W-45       9  1:54:14/706.    1:53:45,4  

 711   926  Witschka Helmut                 49  Wien                     AUT  M-50      34  1:54:14/707.    1:53:45,7  

 712   990  Erlach Andreas                  62  Wels                     AUT  M-35     143  1:54:43/717.    1:53:45,8  

 713   987  Klima Thomas                    65  Linz                     AUT  M-30     108  1:54:43/718.    1:53:46,1  

 714   177  Mutsch Franz                    48  Münchendorf              AUT  M-50      35  1:54:16/708.    1:53:46,2  

 715  1021  Märzinger Franz                 66  St.Martin/Mühlkreis      AUT  M-30     109  1:54:03/702.    1:53:49,9  

 716   480  Bär Gertrude                    54                           AUT  W-45      10  1:54:33/714.    1:53:50,6  

 717   348  Preitschopf Michael, Dr.        48  Wien                     AUT  M-50      36  1:54:53/720.    1:53:51,9  

 718   951  Rametsteiner Reinhard           68  Linz                     AUT  M-30     110  1:55:08/723.    1:53:52,9  

 719   735  Sams Margit                     78  Salzburg                 AUT  W-HK      16  1:54:53/721.    1:53:53,5  

 720  1061  Hasslböck Gottfried, Dr.        60  Oberneukirchen           AUT  M-35     144  1:55:08/722.    1:53:54,1  

 721    41  Kaliwoda Alfred                 36  SV SEMPERIT              AUT  M-60      18  1:54:34/715.    1:53:56,0  

 722   396  Finger Robert                   60  Wels                     AUT  M-35     145  1:54:35/716.    1:54:04,9  

 723   759  Weber Christiane                70  Freising                 GER  W-HK      17  1:55:30/729.    1:54:11,1  

 724   854  Bonner Herbert                  52  Union Vöcklamarkt        AUT  M-45      77  1:55:33/731.    1:54:12,1  

 725  1062  Groiss May                      55  Timelkamm                AUT  M-40     147  1:55:18/726.    1:54:12,3  

 726    61  Kerschbaumer Hans               44  Lauffreunde Mondsee      SAU  M-55      28  1:55:30/730.    1:54:14,9  

 727  1139  Hladik Erich                    60  Salzburg                 AUT  M-35     146  1:55:45/733.    1:54:30,2  

 728  1019  Märzinger Manfred               61  St.Martin/Mühlkreis      AUT  M-35     147  1:54:51/719.    1:54:38,4  

 729   582  Hüttinger Peter                 44  DJK Strasskirchen        GER  M-55      29  1:55:57/734.    1:54:38,7  

 730   981  Holnsteiner Anita               61  Union Peilstein          AUT  W-35      14  1:55:15/724.    1:54:51,7  

 730  1056  Niederhuber Gerhard             63  Bad Füssing              GER  M-35     148  1:55:16/725.    1:54:51,7  

 732    18  Bill Gottfried                  38  ALC Wels                 AUT  M-60      19  1:56:37/744.    1:55:03,2  

 733   629  Schrefler Manuela               72  Ardnung                  AUT  W-HK      18  1:55:26/727.    1:55:09,8  

 734  1124  Hörmann Martin                  70  Arding                   AUT  M-HK      77  1:55:26/728.    1:55:10,5  

 735   611  Wittek Kurt                     57  Ebensee                  AUT  M-40     148  1:56:35/743.    1:55:16,5  

 736   222  Kalleitner Robert               72  Aqa Total Team           AUT  M-HK      78  1:56:22/738.    1:55:17,5  

 737   328  Jelesitz Christian              57  Wien                     AUT  M-40     149  1:55:44/732.    1:55:22,1  

 738   677  Adlmanseder Franz               68  Mehrnbach                AUT  M-30     111  1:56:08/736.    1:55:25,4  

 739    39  Kobler Felix                    59  Berndorf                 AUT  M-40     150  1:57:04/752.    1:55:28,6  

 740    48  Puhr Hans                       48  SV Semperit              AUT  M-50      37  1:56:07/735.    1:55:29,2  

 741   210  Löw Andrea                      68  Salzburg                 AUT  W-30      17  1:56:25/739.    1:55:33,5  

 742    84  Nagler Thomas                   67  TSV Innerschwand         AUT  M-30     112  1:56:28/740.    1:55:39,7  

 743   924  Brunner Joachim                 62  Hallein                  AUT  M-35     149  1:56:44/745.    1:55:42,4  

 744  1150  Schett Franz                    59  Grödig                   AUT  M-40     151  1:57:14/755.    1:55:47,0  

 745   786  Moser Christa                   60  Berghexen                AUT  W-35      15  1:56:34/742.    1:55:47,3  

 746   555  Grossen Werner                  33  Untersees                SUI  M-65       4  1:56:52/749.    1:55:47,9  

 747  1068  Edenhofer Hans                  62  Thurmansbang             GER  M-35     150  1:56:19/737.    1:55:55,4  

 748   855  Kratky Gernot                   72  Steyr                    AUT  M-HK      79  1:56:45/746.    1:56:00,4  

 749  1072  Pesendorfer Robert              61  TSV Frankenburg          AUT  M-35     151  1:57:32/764.    1:56:00,6  

 750   939  Herold Johannes                 70  Penzberg                 GER  M-HK      80  1:56:49/748.    1:56:03,6  

 751   685  Leitner Gerda                   65  Union Gunskirchen        AUT  W-30      18  1:56:30/741.    1:56:06,6  

 752   334  Stoll Detlef                    51  Gmrl-Verein              GER  M-45      78  1:56:55/750.    1:56:06,7  

 753   165  Manns Christine                 68  Nurmis Enkel             AUT  W-30      19  1:57:00/751.    1:56:07,6  

 754  1155  Ruf Othmar                      61  LT Salzachsee            AUT  M-35     152  1:57:12/754.    1:56:09,4  

 755   935  Schaflechner Eva                46  Fürnitz                  AUT  W-50       2  1:56:47/747.    1:56:09,7  

 756   675  Kerknak Anita                   60  SC Schellenberg          GER  W-35      16  1:57:31/763.    1:56:12,8  

 757  1999  Polakowski Peter                64                           GER  M-35     153  1:57:42/766.    1:56:13,3  

 758  1057  Schöllhuber Birgit              68  LG Kirchdorf             AUT  W-30      20  1:57:08/753.    1:56:14,5  

 759   723  Kohlbeck Helga                  61  SV Riedering             GER  W-35      17  1:57:16/756.    1:56:18,3  

 760   743  Gruber Manfred                  53  Thening                  AUT  M-45      79  1:57:35/765.    1:56:19,6  

 761   649  Kiesenhofer Franz               61  Linz                     AUT  M-35     154  1:57:28/762.    1:56:26,3  

 762   721  Bell Hermine                    63  TSV Hohentann            GER  W-35      18  1:57:26/759.    1:56:27,0  

 763   615  Pohn Michaela                   66  Schwanenstadt            AUT  W-30      21  1:57:17/757.    1:56:27,1  

 764   874  Rinnerberger Franz              67  Leonstein                AUT  M-30     113  1:58:05/771.    1:56:34,3  

 765   431  Neubauer Peter                  72  Krems-Rehberg            AUT  M-HK      81  1:57:23/758.    1:56:36,1  

 766   284  Jell Josef                      57  Justizwache              AUT  M-40     152  1:58:02/770.    1:56:36,9  

 767   968  Demmelmayr Heinz                55  Neumarkt/H.              AUT  M-40     153  1:58:11/775.    1:56:51,7  

 768  1016  Hofmann Franz                   63  TSV Altenmarkt/ALZ       GER  M-35     155  1:57:52/767.    1:56:59,0  

 769   627  Schiefer Harald                 71  Altenmarkt               AUT  M-HK      82  1:57:54/768.    1:56:59,7  

 770   291  Michlmayr Harald                71  Union Steinhaus          AUT  M-HK      83  1:58:09/773.    1:57:05,4  

 771   267  Föttinger Helmut                65  Roadrunner Milwaukee     AUT  M-30     114  1:58:00/769.    1:57:08,7  

 772   716  Götzl-Schwarz Philipp, Mag.     70  Salzburg                 AUT  M-HK      84  1:58:10/774.    1:57:09,5  

 773   636  Haller Mario                    64  ADSV Röfix Steyr         AUT  M-35     156  1:58:22/778.    1:57:10,1  

 774   176  Schimpl Harmann                 50  Allhaming                AUT  M-45      80  1:57:27/760.    1:57:10,6  

 775   174  Weissenberger Manfred           60  Allhaming                AUT  M-35     157  1:57:27/761.    1:57:11,4  

 776   401  Daghofer Robert                 53  Bergheim                 AUT  M-45      81  1:58:22/777.    1:57:20,6  

 777   440  Stiglauer Andreas               58  Stephanskirchen          GER  M-40     154  1:58:43/783.    1:57:23,2  

 778   490  Peneder Elfriede                47  LG Kirchdorf             AUT  W-50       3  1:58:19/776.    1:57:25,2  

 779   571  Hecker Rolf                     50  LG Rüppurr               GER  M-45      82  1:58:07/772.    1:57:26,5  

 780   285  Grubauer Cornelia               74  Linz                     AUT  W-HK      19  1:58:55/788.    1:57:30,8  

 781   387  Bigl Manfred                    52  Linz                     AUT  M-45      83  1:58:41/782.    1:57:33,7  

 782   932  Passenbrunner Sabine            75  Wartberg/Kr.             AUT  W-HK      20  1:58:54/787.    1:57:36,1  

 783   634  Baumgartner Markus              73  ADSV Röfix Steyr         AUT  M-HK      85  1:58:56/789.    1:57:44,3  

 784   420  Györög Melitta                  64  Fun in Sports            AUT  W-35      19  1:58:40/781.    1:57:48,0  

 785   817  Dürlinger Michael               64  Salzburg                 AUT  M-35     158  1:58:59/790.    1:57:51,8  

 786   839  Kalonovic Deaj                  75  Salzburg                 JUG  M-HK      86  1:58:53/786.    1:57:58,3  

 787   964  Janko Thomas                    24  Ftsv Straubing           GER  M-75       1  1:59:30/794.    1:58:02,2  

 788   775  Schruckmayr Andrea              76  Mondsee                  AUT  W-HK      21  1:59:10/791.    1:58:05,9  

 789   224  Erler Thomas                    70  Neuhofen/Ried            AUT  M-HK      87  1:58:29/779.    1:58:06,5  

 790   252  Mair Wolfgang                   63  Aurolzmünster            AUT  M-35     159  1:58:43/784.    1:58:07,6  

 791   752  Kieselbach Karin                60  Telfs                    AUT  W-35      20  1:58:51/785.    1:58:19,8  

 792   590  Koenings Cornelia               74  Kremsmünster             AUT  W-HK      22  1:59:39/797.    1:58:20,8  

 793   193  Heuer Kai-Uwe, Dr.              65  Bad Mergentheim          GER  M-30     115  1:59:35/795.    1:58:22,6  

 794   903  Letonja Günter                  42  LC Kainach               AUT  M-55      30  1:58:40/780.    1:58:26,0  

 795   329  Blank Rainer                    48  Lttsg Postmünster        GER  M-50      38  1:59:28/793.    1:58:30,5  

 796  1083  Scherhauufer Helmut             44  Vöcklabruck              AUT  M-55      31  1:59:42/799.    1:58:33,2  

 797   349  Schinwald Rudolf                70  Lengau                   AUT  M-HK      88  1:59:37/796.    1:58:34,3  

 798   860  Katzlberger Maria               55  LAG Genböck Haus Ried    AUT  W-40      14  1:59:46/804.    1:58:39,7  

 799   560  Spengler Anna                   49  Lauftreff Micheldorf     AUT  W-50       4  1:59:46/802.    1:58:41,0  

 800   559  Spengler Hans                   47  Lauftreff Micheldorf     AUT  M-50      39  1:59:45/801.    1:58:41,1  

 801   565  Spengler Ulrike                 75  Uni Graz                 AUT  W-HK      23  1:59:46/802.    1:58:41,6  

 802   969  Ludwig Gerold                   57  Hobby                    AUT  M-40     155  2:00:13/809.    1:58:44,5  

 803  1110  Filzer Egon                     51  Salzburg                 AUT  M-45      84  2:00:11/806.    1:58:45,7  

 804  1112  Höck Siegfried                  67  Ostermiething            AUT  M-30     116  1:59:56/805.    1:58:53,8  

 805   864  Leitner Brigitte                60  LAG Genböck Haus Ried    AUT  W-35      21  2:00:12/807.    1:59:05,0  

 806  1138  Gruber Reinhard                 53  TV Bergheim              AUT  M-45      85  1:59:15/792.    1:59:05,1  

 807   190  Grabner Martina                 68  Seewalchen               AUT  W-30      22  1:59:43/800.    1:59:06,8  

 808  1064  Groiss Petra                    77  Timelkamm                AUT  W-HK      24  2:00:12/807.    1:59:08,9  

 809   188  Kopetzky Eduard                 48  Wien                     AUT  M-50      40  2:00:26/813.    1:59:12,1  

 810   640  Zeppezauer-Meindlhum Ingrid     66  Linz                     AUT  W-30      23  2:00:43/822.    1:59:15,0  

 811   868  Gattermann Brigitte             58  LAG Genböck Haus Ried    AUT  W-40      15  2:00:23/812.    1:59:16,6  

 812   865  Schmitzberger Andrea            70  LAG Genböck Haus Ried    AUT  W-HK      25  2:00:27/814.    1:59:20,2  

 813   783  Mayer Marc                      82  Obertrum                 AUT  M-Jun      9  2:00:35/817.    1:59:23,3  

 813   977  Luginger Herbert                57  SV-Anthering             AUT  M-40     156  2:00:58/827.    1:59:23,3  

 815   975  Berger Johann                   63  Bergheim                 AUT  M-35     160  2:00:59/828.    1:59:23,5  

 816   782  Werner Peter, Dr.               49  Salzburg                 AUT  M-50      41  2:00:35/818.    1:59:23,9  

 817   774  Fellner Johann Stefan           64  Vöcklabruck              AUT  M-35     161  2:00:57/826.    1:59:26,9  

 818   576  Gruber Kurt                     64  Linz                     AUT  M-35     162  2:00:57/825.    1:59:28,9  

 819   332  John Dietmar                    56  Der Chemnitzer           GER  M-40     157  1:59:40/798.    1:59:37,1  

 820   899  Sadil Fritz                     53  Wr. Neudorf              AUT  M-45      86  2:01:09/830.    1:59:43,5  

 821   219  Genböck Franz                   57  Eggendorf                AUT  M-40     158  2:00:37/820.    1:59:45,9  

 822   255  Genböck Veronika                58  Eggendorf                AUT  W-40      16  2:00:38/821.    1:59:46,6  

 823   215  Gangl Sabine                    69  Naturfreunde Wals        AUT  W-30      24  2:00:17/810.    1:59:48,9  

 824   356  Krafft Berndt-Thomas, Dr.       57  Wien                     AUT  M-40     159  2:00:35/816.    1:59:51,8  

 825   355  Krafft Gabriele, Dr.            62  Wien                     AUT  W-35      22  2:00:36/819.    1:59:52,8  

 826   885  Teuchmann Walter                60  Wien                     AUT  M-35     163  2:00:52/823.    1:59:53,0  

 827   896  Asmer Kurt                      63  WSC MONDSEE              AUT  M-35     164  2:01:26/833.    1:59:59,8  

 828   895  Mörtl Josef                     56  WSC MONDSEE              AUT  M-40     160  2:01:28/834.    2:00:02,3  

 829  1029  Pühringer Dieter                61  Gehörlos Sportclub Linz  AUT  M-35     165  2:00:27/814.    2:00:02,8  

 830   757  Gabauer Susanne                 57  Delta Marchtrenk         AUT  W-40      17  2:00:19/811.    2:00:04,4  

 831   169  Kersten Peter                   38  Wien                     AUT  M-60      20  2:01:38/835.    2:00:08,8  

 832   597  Stöttinger Robert               61  St.Florian               AUT  M-35     166  2:01:22/831.    2:00:21,4  

 833   836  Peterleitner Josef              58  Salzburg                 AUT  M-40     161  2:00:55/824.    2:00:23,4  

 834   270  Holub Brigitte                  67  AUSTRIAN AIRLINES        AUT  W-30      25  2:01:04/829.    2:00:27,3  

 835   605  Thaler Pirjo-Hannele            66  Bregenz                  AUT  W-30      26  2:01:57/837.    2:00:38,0  

 836  1084  Peer Michaela                   72  Straßwalchen             AUT  W-HK      26  2:02:09/839.    2:00:41,3  

 837   352  Rieger Johann                   53  Wien                     AUT  M-45      87  2:02:16/842.    2:00:43,0  

 838   833  Schnabl Oswald                  47  Ansfelden                AUT  M-50      42  2:01:24/832.    2:00:48,7  

 839   911  Messner Alfred                  74  Mondsee                  AUT  M-HK      89  2:02:14/841.    2:00:58,3  

 840   610  Wittek Annemarie                60  Ebensee                  AUT  W-35      23  2:02:19/844.    2:01:00,9  

 841   620  Wintschnig Sylvia               63  Salzburg                 AUT  W-35      24  2:02:18/843.    2:01:05,5  

 842  1116  Pinter Rudolf, Dr.              51  Aundenasser              AUT  M-45      88  2:01:54/836.    2:01:05,6  

 843   226  Pichler Karl                    51  L-Lauftreff Katsdorf     AUT  M-45      89  2:02:23/845.    2:01:14,0  

 844   606  Salvato Elisabeth               65  Bregenz                  AUT  W-30      27  2:02:34/846.    2:01:15,3  

 845   880  Strickner Peter                 48  Dornbirn                 AUT  M-50      43  2:02:34/846.    2:01:16,2  

 846   665  Sperl Anna                      58  Lamprechtshausen         AUT  W-40      18  2:02:03/838.    2:01:23,9  

 847   599  Wels Klaus                      67  Ba Moves                 GER  M-30     117  2:02:50/849.    2:01:32,6  

 848   882  Schuh Harald                    43  Brandenberg              AUT  M-55      32  2:02:10/840.    2:01:33,4  

 849   594  Schöffmann Rudolf, Dipl.Ing.    67  Zehnkampfunion           AUT  M-30     118  2:02:46/848.    2:01:42,8  

 850   710  Wöss Elisabeth                  63  SV Lauflust              AUT  W-35      25  2:03:04/852.    2:01:47,2  

 851   227  Kagerer Paul                    56  L-Lauftreff Katsdorf     AUT  M-40     162  2:03:07/853.    2:02:01,5  

 852   624  Ablinger Reinhard               56  Frankenmarkt             AUT  M-40     163  2:03:35/856.    2:02:05,2  

 853   942  Santeler Peter                  58  Axams                    AUT  M-40     164  2:03:37/857.    2:02:16,2  

 854   912  Dworschak Dieter                44  Mondsee                  GER  M-55      33  2:02:58/851.    2:02:17,6  

 855   609  Binder Alfred                   57  ASKÖ Bad Goisern         AUT  M-40     165  2:03:53/859.    2:02:24,0  

 856   283  Staffl Franz                    59  Lengau                   AUI  M-40     166  2:03:54/860.    2:02:29,2  

 857   985  Greindl Ilse                    70  UNION SCHÖNAU            AUT  W-HK      27  2:02:50/850.    2:02:30,8  

 858   235  Türk Alexandra                  66  Pinsdorf                 AUT  W-30      28  2:03:08/854.    2:02:41,0  

 859   321  Sappl Christine                 53  Salzburg                 AUT  W-45      11  2:03:41/858.    2:02:42,9  

 860   613  Nimmervoll Raimund, Dipl.Ing.   58  Linz                     AUT  M-40     167  2:03:28/855.    2:02:53,5  

 861   829  Schrenk Hellmuth                34  LLT Pichlingsee          AUT  M-65       5  2:04:20/864.    2:03:03,4  

 862   936  Grabner Annemarie               71  Kollerschlag             AUT  W-HK      28  2:03:54/861.    2:03:31,7  

 863  1076  Dworschak Dietmar               51  Salzburg                 AUT  M-45      90  2:05:09/872.    2:03:34,8  

 864   240  Janac Roswitha                  54  LCC Wien                 AUT  W-45      12  2:04:11/862.    2:03:35,0  

 865   122  Schläffer Alexander             42  SC Mittersill            AUT  M-55      34  2:04:31/868.    2:03:39,0  

 866   123  Schläffer Theresia              44  SC Mittersill            AUT  W-55       4  2:04:31/867.    2:03:39,2  

 867   290  Michlmayr Ulrike                52  Union Steinhaus          AUT  W-45      13  2:04:54/870.    2:03:49,9  

 868   151  Filipitsch Gottfried            26  TUS Bad Aibling          GER  M-70       2  2:04:13/863.    2:03:56,1  

 869   689  Lindner Heimo                   63  Cool Running             AUT  M-35     167  2:05:13/873.    2:03:59,1  

 870   676  Köstler Doris                   71  Schardenberg             AUT  W-HK      29  2:04:42/869.    2:03:59,5  

 871   491  Alber Irmgard                   53  Skiclub Hallein          AUT  W-45      14  2:04:22/865.    2:04:05,9  

 872  1011  Kroiss Günther                  68  Braunau / Inn            AUT  M-30     119  2:04:30/866.    2:04:15,9  

 873  1054  Schallmoser Christa             68  Feldkirchen              AUT  W-30      29  2:05:28/874.    2:04:42,3  

 874   921  Willheim Cindy Lea              71  Wien                     AUT  W-HK      30  2:05:07/871.    2:04:43,0  

 875   450  Aistleitner Sylvia              62  Salzburg                 AUT  W-35      26  2:06:13/876.    2:04:53,5  

 876  1154  Taafel Karin                    64  Landsberg                GER  W-35      27  2:06:29/878.    2:04:53,9  

 877   748  Pritsch Brigitte                53  Linz                     AUT  W-45      15  2:06:33/879.    2:04:58,2  

 878   747  Pritsch Andreas                 58  Linz                     AUT  M-40     168  2:06:33/880.    2:04:58,8  

 879   655  Schober Judith                  66  Linz                     AUT  W-30      30  2:06:41/886.    2:05:16,6  

 880   298  Schober Walter                  63  Linz                     AUT  M-35     168  2:06:41/887.    2:05:17,3  

 881   153  Brunthaler Andreas              70  Wien                     AUT  M-HK      90  2:06:40/885.    2:05:43,3  

 882    82  Hametner Kai                    17  ATSV Keli                AUT  M-75       2  2:06:00/875.    2:05:43,8  

 883   575  Kropf Martha                    38  Graz                     AUT  W-60       3  2:06:34/882.    2:05:51,3  

 884   430  Haiderer-Pils Willis            58  Ok Wachaumarathon        AUT  W-40      19  2:06:39/884.    2:05:52,1  

 885   577  Mittermeier Josef               48  Mondsee                  AUT  M-50      44  2:06:23/877.    2:06:04,6  

 886  1118  Unzeitig Doris                  65  Thalgau                  AUT  W-30      31  2:06:57/888.    2:06:06,8  

 887   217  Grausgruber Thomas              74  Ried                     AUT  M-HK      91  2:06:39/883.    2:06:17,4  

 888   919  Brunner Gerhard, Dr.            47  Wien                     AUT  M-50      45  2:06:33/880.    2:06:19,1  

 889    95  Grabner Christine               56  ÖTB TSV Mondsee          AUT  W-40      20  2:07:40/890.    2:06:21,5  

 890   898  Meier Emeram                    50  Egmating                 GER  M-45      91  2:08:07/895.    2:06:33,1  

 891   772  Wiedlroither Hans               57  Mondsee                  AUT  M-40     169  2:07:55/891.    2:06:42,3  

 892   428  Heftberger Herbert              63  RLC Schildorn            AUT  M-35     169  2:07:32/889.    2:06:46,9  

 893  1133  Theiner Peter                   71  Wien                     AUT  M-HK      92  2:08:01/892.    2:07:13,9  

 894   386  Neuser Thomas                   70  Bad Roppenau             GER  M-HK      93  2:08:31/897.    2:07:22,4  

 895   206  Prem Klaus                      60  Oberndorf                AUT  M-35     170  2:08:48/899.    2:07:32,0  

 896   567  Haag Markus                     69  Jenbach                  AUT  M-30     120  2:08:05/894.    2:07:41,5  

 897   568  Nechi Ludwig                    68  Jenbach                  AUT  M-30     121  2:08:05/893.    2:07:41,6  

 898  1103  Kastinger Günter                59  Schencke Wels            AUT  M-40     170  2:08:25/896.    2:07:51,7  

 899   763  Pfeffer Claudia                 74  Saalfelden               AUT  W-HK      31  2:08:47/898.    2:07:53,6  

 900   108  Lumassegger Michaela            69  Innsbruck                AUT  W-30      32  2:09:20/904.    2:08:10,2  

 901   107  Legen Peter, Mag.               67  Sportinformation Dornbi  AUT  M-30     122  2:09:21/905.    2:08:10,7  

 902   669  Sträl Jürgen                    64  Kirchseeon               GER  M-35     171  2:09:33/907.    2:08:12,2  

 903   195  Leitner Adelheid                56  Salzburg                 AUT  W-40      21  2:09:19/903.    2:08:18,6  

 904   445  Mayer Elke                      63  LC Saalfelden            AUT  W-35      28  2:09:10/900.    2:08:33,4  

 905  1104  Ecker Manfred                   63  Schencke Wels            AUT  M-35     172  2:09:10/900.    2:08:35,5  

 906   275  Müller Christine                65  Freilassing              GER  W-30      33  2:09:35/908.    2:08:38,7  

 907   127  Kraus Daniela                   63  Ternitz                  AUT  W-35      29  2:10:09/911.    2:08:42,0  

 908   702  Arnold Helga                    59  7 Zurken                 AUT  W-40      22  2:09:38/909.    2:08:46,4  

 909   825  Gitschner Ursula                40  St. Florian              AUT  W-55       5  2:10:03/910.    2:08:47,1  

 910   260  Bradel Katharina                76  Wien                     AUT  W-HK      32  2:10:18/912.    2:08:51,0  

 911   750  Nussbaumer Gabriele             62  Vöcklamarkt              AUT  W-35      30  2:09:32/906.    2:08:51,9  

 912   330  Hochholdinger Ingrid            45  SG HUTSCHENREUTHER       GER  W-50       5  2:09:16/902.    2:08:55,2  

 913   770  Felder Tella                    54  Zell am Pettenfürst      AUT  W-45      16  2:10:23/913.    2:09:25,9  

 914   635  Haller Alexander                73  ADSV Röfix Steyr         AUT  M-HK      94  2:10:47/914.    2:09:35,5  

 915   633  Kirschner Harald                71  ADSV Röfix Steyr         AUT  M-HK      95  2:10:48/915.    2:09:36,2  

 916   117  Feichtinger Ingrid              57  Altmünster               AUT  W-40      23  2:11:09/919.    2:09:42,0  

 917   116  Feichtinger Andreas             54  Altmünster               AUT  M-45      92  2:11:09/918.    2:09:42,3  

 918   600  Deems Amanda                    75  Ba Moves                 USA  W-HK      33  2:11:02/916.    2:09:45,7  

 919    45  Piberger Manfred, Ing.          45  Anthering                AUT  M-50      46  2:11:35/921.    2:10:02,7  

 920   191  Allmayer-Beck Max-Josef         34  Wien                     AUT  M-65       6  2:11:42/922.    2:10:07,4  

 921   691  Silye Rene                      60  Cool Running             AUT  M-35     173  2:12:01/923.    2:10:41,2  

 922   456  Jung Ewald                      33  TV Bülertal              GER  M-65       7  2:11:12/920.    2:10:41,7  

 923    92  Messner Maria                   53  Mondsee                  AUT  W-45      17  2:11:07/917.    2:10:56,1  

 924   652  Puschnigg Mario                 64  Henndorf                 AUT  M-35     174  2:12:16/925.    2:10:58,6  

 925   892  Poellemann Josefine             60  Wien                     AUT  W-35      31  2:12:12/924.    2:11:43,7  

 926   845  Hoser-Moser Regina              67  Sporttherapie Huber      AUT  W-30      34  2:12:22/927.    2:11:53,0  

 927   996  Raab Sabine                     67  Union Kollerschlag       AUT  W-30      35  2:12:20/926.    2:11:57,3  

 928   688  Wimmer Raphael                  60  Cool Running             AUT  M-35     175  2:13:33/929.    2:12:18,9  

 929   690  Müller Klaus                    62  Cool Running             AUT  M-35     176  2:12:33/928.    2:12:30,3  

 930  1063  Rieger Elfriede                 49  PSV LINZ                 AUT  W-50       6  2:14:18/932.    2:12:57,3  

 931  1080  Haller Daniela                  75  ADSV Röfix Steyr         AUT  W-HK      34  2:14:11/930.    2:12:58,4  

 932   631  Haller Barbara                  65  ADSV Röfix Steyr         AUT  W-30      36  2:14:11/931.    2:12:58,9  

 933   887  Kerschbaumer Gerhard            66  Mondsee                  AUT  M-30     123  2:14:42/933.    2:13:36,6  

 934  1143  Oberhuber Peter                 47  Badgastein               AUT  M-50      47  2:15:22/938.    2:13:51,7  

 935   746  Wesenauer Adelheid              70  Mondsee                  AUT  W-HK      35  2:15:05/936.    2:13:56,1  

 936   760  Vizthum Maria                   59  Vöcklamarkt              AUT  W-40      24  2:15:05/936.    2:14:26,1  

 937   595  Lisko Ulrike                    66  St. Georgen              AUT  W-30      37  2:16:00/939.    2:14:40,9  

 938   646  Schindlegger Harald             64  Langenlois               AUT  M-35     177  2:15:04/934.    2:14:48,7  

 939   740  Danninger Cornelia              65  Langenlois               AUT  W-30      38  2:15:04/934.    2:14:48,9  

 940   585  Wallner Alice                   67  Wien                     AUT  W-30      39  2:16:25/940.    2:15:02,7  

 941   593  Stevenson Mark                  62  Linz                     AUT  M-35     178  2:16:33/941.    2:15:27,5  

 942  1142  Lüer Ingrid                     61  Gmunden                  AUT  W-35      32  2:17:02/943.    2:15:59,3  

 943  1141  Hutter Maria                    64  Gmunden                  AUT  W-35      33  2:17:02/944.    2:16:00,1  

 944   137  Wallner Helmut                  59  Wels                     AUT  M-40     171  2:16:42/942.    2:16:08,4  

 945   178  Steiner Thomas                  69  Hof/Salzburg             AUT  M-30     124  2:17:37/947.    2:16:15,9  

 946  1161  Eckerstorfer Anna               63  Walding                  AUT  W-35      34  2:17:39/948.    2:16:17,7  

 947   725  Zambotti Renate                 61  Linz                     AUT  W-35      35  2:17:59/949.    2:17:18,9  

 948   730  Fuchshuber Renate               59  Linz                     AUT  W-40      25  2:17:59/950.    2:17:19,6  

 949   944  Schütz Ernst                    52  Linz                     AUT  M-45      93  2:18:01/951.    2:17:20,2  

 950   625  Kahlhofer Brigitte              76  Altenmarkt               AUT  W-HK      36  2:17:34/946.    2:17:24,2  

 951   626  Zinner Tanja                    77  Altenmarkt               AUT  W-HK      37  2:17:33/945.    2:17:26,3  

 952   869  Dallinger Ferdinand             71  LAG Genböck Haus Ried    AUT  M-HK      96  2:18:49/953.    2:17:39,7  

 953  1037  Gruber Johannna                 54  UNION VÖCKLAMARKT        AUT  W-45      18  2:19:16/956.    2:17:54,5  

 954  1010  Neuhauser Elfriede              67  Mattighofen              AUT  W-30      40  2:18:24/952.    2:18:09,8  

 955   374  Meglitsch Walter                47  Family Fitness           GER  M-50      48  2:19:11/954.    2:18:11,3  

 956   375  Biegert-Meglitsch Bärbel        60  Family Fitness           GER  W-35      36  2:19:15/955.    2:18:15,2  

 957   245  Jetschgo Sabine                 73  ASKÖ Bad Goisern         AUT  W-HK      38  2:20:15/958.    2:19:29,9  

 958   890  Prasse Jürgen                   60  Mondsee                  AUT  M-35     179  2:20:54/959.    2:19:38,0  

 959  1167  Zschock Louis                   30  USI Salzburg             AUT  M-65       8  2:19:56/957.    2:19:56,4  

 960   272  Siegele Hannes                  66  Wien                     AUT  M-30     125  2:22:09/962.    2:20:46,4  

 961   405  Schweighart Sigrid              69  Wien                     AUT  W-30      41  2:21:34/960.    2:20:50,9  

 962  1092  Starry Olyssa                   75  Salzburg                 AUT  W-HK      39  2:22:14/963.    2:20:53,8  

 963    40  Kaliwoda Helga                  40  SV SEMPERIT              AUT  W-55       6  2:21:47/961.    2:21:07,9  

 964  1097  Baumgartner Martina             60  Pöttsching               AUT  W-35      37  2:25:39/964.    2:24:15,8  

 965   442  Aistleitner Konrad              57  Salzburg                 AUT  M-40     172  2:25:57/965.    2:24:31,1  

 966    62  Prammer Josef                   44  Krenglbach               AUT  M-55      35  2:26:52/966.    2:26:09,7  

 967   884  Gerneross Klaus                 37  Falkenstein Vogtland     GER  M-60      21  2:28:39/968.    2:27:29,0  

 968   778  Seidl Peter                     57  Gmunden                  AUT  M-40     173  2:28:16/967.    2:28:16,0  

 969  1122  Hoerner Elfriede                57  Gmunden                  AUT  W-40      26  2:31:39/969.    2:30:06,0  

 970   744  Kurzmann Kurt                   57  Sibv Ternberg            AUT  M-40     174  2:31:39/970.    2:30:06,1  

 971   630  Siedl Ingrid                    62  Neumarkt                 AUT  W-35      38  2:33:47/971.    2:32:52,3  

 972   883  Schwarz Stefan                  80  Ulf Mondsee              AUT  M-Jun     10  2:36:32/972.    2:35:18,6  

 973   851  Pawlowski Andrea                60  Salzburg                 AUT  W-35      39  2:41:11/973.    2:39:41,4  

 974  1106  Sugihara Aline                  80  Salzburg                 AUT  W-Jun      3  2:43:46/974.    2:43:33,2  

 975    79  Kudej Jir¡                      20  TJ Zbroj                 TCH  M-75       3  2:46:56/975.    2:46:54,0  

__________________________________________________________________________________________________________________________

PENTEK timing, Wiener Str. 11, A-7350 Oberpullendorf